Chang'e 6 kapsula je uspešno sletela u Unutrašnjoj Mongoliji. Nakon završetka priprema, biće prepačena u Peking, gde će naučnici analizirati uzorke sa tamne strane Meseca.
Kineski lunarni modul "Chang'e-6" vratio se danas na Zemlju nakon uspešnog izvršavanja istorijske misije prikupljanja uzoraka sa tamne strane Meseca. Ovaj podvig nesumnjivo predstavlja veliki korak napred u ambicioznom svemirskom programu Kine.
Kako prenosi državna televizija CCTV, modul se uspešno prizemljio u Unutrašnjoj Mongoliji, u unapred određenoj zonu u severnom kineskom regionu, nešto posle 8 časova po našem, a 14 časova po lokalnom vremenu. Tokom prenosa uživo, koji je emitovan na CCTV-u, moglo se videti kako se modul spušta padobranom uz burni aplauz u kontrolnoj sali misije.
"Misija istraživanja Meseca Chang'e-6 je potpuni uspeh", izjavio je iz kontrolne sale Žang Kedžian, šef Kineske nacionalne svemirske administracije (CNSA).
Prema CCTV-u, tim za pretragu je pronašao modul samo nekoliko minuta nakon njegovog spuštanja, a gledaoci su uživo mogli da vide kako radnik vrši inspekciju na modulu koji je ležao na travnatom području.
Uspešan završetak misije predstavlja veliki korak ka ostvarenju ciljeva koje je postavio kineski lider Si Điping, koji želi da Kina stekne status dominantne svemirske sile - pogotovo u vreme kada druge nacije pripremaju svoje misije istraživanja Meseca.
"Domovina i narod će zauvek pamtiti vaš izvanredan doprinos", piše u poruci koju je Si Điping uputio timu nakon uspešnog sletanja kapsule.
Prema planu, nakon obavljanja potrebnih zadataka na mestu sletanja, "Chang'e-6" kapsula će avionom biti preneta u Peking, gde će naučnici otvoriti kontejner i početi analizu uzoraka uzetih sa tamne strane Meseca.