"kosmičko čudovište"

Nova studija: Naš "roditeljski" univerzum se širi gutajući paralelne "bebe" univerzume

Autor Miloš B. Jovanović

"Činjenica da se univerzum za kratko vreme proširio, navodi na pretpostavku da je to izazvano sudarom sa većim univerzumom. Odnosno, naš univerzum apsorbovan u drugi 'roditeljski' univerzum"

Izvor: Pixabay

Stanovište da se naš univerzum stalno širi je široko prihvaćeno, ali odgovor na pitanje zašto je to tako ipak je nešto teže shvatljiv. Većina istraživača svemira se slaže da je tamna energija odgovorna za njegov stalni rast.

Problem je, međutim, u tome što se nauka nikada zapravo nije bavila tamnom energijom. Do sada smo samo mogli da uočimo njeno postojanje, i to na osnovu teorijskih efekata nebeskih i drugih tela na druge objekte.

U studiji iz decembra 2023. godine, objavljenoj u časopisu Journal of Cosmology and Astroparticle Physics, naučnici Univerziteta u Kopenhagenu i Tokijskog instituta za tehnologiju tvrde da bi naš univerzum jednostavno mogao da guta "bebe" paralelne univerzume, što za posledicu ima trajno "kosmičko nadimanje".

"Glavno otkriće našeg rada je da ubrzano širenje našeg univerzuma, izazvano misterioznom tamnom energijom, može imati jednostavno intuitivno objašnjenje, a ono glasi – spajanje sa takozvanim 'bebama univerzumima'. To je model koji bi mogao bolje da odgovara podacima nego standardni kosmološki model", rekao je glavni autor studije Jan Ambjorn, fizičar sa Instituta "Nils Bohr" Univerziteta u Kopenhagenu, za LiveScience.

Drugim rečima, za objašnjenje širenja "našeg" kosmosa možda nam više neće biti potrebno postojanje tamne energije kao konstante, kao što to zahteva standardni kosmološki model, već jedno "kosmičko čudovište" koje guta paralelne svetove.

I pored toga što je rad danskih i japanskih naučnika, manje – više, matematička vežba, njegovi delovi su ipak ubedljivi. To objašnjava "intenzivnu inflaciju" koju je naš univerzum doživeo u prvih nekoliko milisekundi nakon Velikog praska, ističe LiveScience.

Prema prihvaćenoj teoriji, za širenje je odgovorno hipotetičko polje koje se obično naziva "inflaton". Nasuprot tome, nova studija sugeriše da je naš univerzum, koji je tada i sam bio "beba", mogao jednostavno da bude progutan od strane drugog, starijeg univerzuma. To bi moglo da objasni trenutni brzi rast – bez potrebe za hipotetičkom inflacijom.

"Činjenica da se univerzum za kratko vreme proširio, navodi na pretpostavku da je ovo proširenje izazvano sudarom sa većim univerzumom. Odnosno, naš univerzum je bio apsorbovan u drugi 'roditeljski' univerzum", ističu istraživači u studiji.

Međutim, sve ovo je samo matematika. Kao što su i sami istraživači primetili u studiji, kako nemaju uvid ili detaljna zapažanja o tome šta bi mehanika procesa gutanja univerzuma mogla u potpunosti da podrazumeva, tako su i ove njihove pretpostavke, bar za sada, nedokazane.

BONUS VIDEO: