Astronome je zbunilo to što se eksplozija, za koju se smatralo da dolazi iz unutrašnjosti galaksija u kojima nastaju zvezde, dogodila daleko od bilo kog mesta nastanka zvezda
NASA-in teleskop Habl nedavno je u svemiru zabeležio neobičnu pojavu – izuzetno svetao i brz bljesak svetlosti koji je izgledao kao da se pojavio niotkuda.
Redak fenomen tehnički je poznat kao brzi svetlosni plavi optički prelaz (engl. Luminous Fast Blue Optical Transient – LFBOT). Međutim, ono što je njegovu pojavu ovoga puta učinilo još neobičnijom je to što se ona dogodila izvan galaksije.
Takvi bljeskovi prvi put su primećeni, tj. otkriveni, 2018. godine i od tada su viđeni samo nekoliko puta. Ovaj poslednji, nazvan Finč, zabeležen je između dve galaksije, od kojih je udaljen oko 50.000 i oko 15.000 svetlosnih godina.
Ono što je zbunilo astronome, koji su do sada smatrali da LFBOT dolazi iz unutrašnjosti galaksija u kojima nastaju zvezde, je to što se Finč dogodio daleko od bilo kog mesta nastanka zvezda.
Ovaj nesvakidašnji bljesak posmatran je i pomoću drugih instrumenata kao što je teleskop zemaljske opservatorije Džemini Jug (Gemini South) u Čileu, koja je otkrila da je temperatura Finča bila neverovatnih 20.000 stepeni Celzijusa, piše Digital Trends.
Ovakvi bljeskovi svetlosti postaju svetliji, a zatim tamne za samo nekoliko dana, za razliku od npr. supernove koja kroz takav ciklus prolazi u periodu od nekoliko meseci.
Prema jednoj od teorija, kojom stručnjaci pokušavaju da objasne fenomen brzog svetlosnog optičkog prelaza, ovde je reč o posebnoj, retkoj vrsti supernove, koja se javlja u vrlo velikim i kratkotrajnim zvezdama. A pošto ove zvezde ne traju dugo, one se obično nalaze u blizini svojih zvezdanih rasadnika u kojima su nastale. Finč se, međutim, ne uklapa baš najbolje u tu teoriju.
Pretpostavlja se da je moguće je da ove bljeskove ne izazivaju supernove, već zvezde koje su rastrgle crne rupe. Moguće je, takođe, i da je reč o brzoj zvezdi koja je prolazila između dvu galaksija, pa je eksplodirala tokom svog putovanja.
BONUS VIDEO: