Solarna oluja izazvana ogromnom erupcijom na površini Sunca će pogoditi Zemlju 19. jula u jutarnjim časovima.
Pre pet dana, džinovska sunčeva pega i filamenti na površini Sunca su zabrinuli astronome zbog mogućih sunčevih baklji i izbacivanja koronalne mase ka Zemlji. Slutnje su se obistinile, jer je ogromna solarna baklja u petak eruptirala na površini Sunca.
Tamita Skov, naučnica istraživač u neprofitnoj Aerospace korporaciji i nagrađivani edukator, predvidela je “direktan pogodak“ solarne oluje.
"Direktan pogodak! Filament nalik zmiji lansiran je kao velika solarna oluja dok je bio u zoni udara Zemlje. NASA predviđa udar u ranim jutarnjim časovima 19. jula. Moguće su jake aurore duboko ka srednjim geografskim širinama", napisala je Skov u svom tvitu, dodajući da bi moglo doći do poremećaja u GPS navigacionim sistemima i radio vezama.
Njen zabrinjavajući tvit je propraćen još jednom objavom u kojoj je podelila i snimak erupcije. Kako tvrdi, "biće teško predvideti magnetnu orijentaciju ove solarne oluje, koja je usmerena ka Zemlji". Ukoliko je magnetno polje oluje okrenuto ka jugu, mogući su uslovi za G2, pa čak i G3 solarnu oluju.
Poređenja radi, najveća solarna oluja u zabeleženoj istoriji, poznata kao Karingtonov događaj, koja je spržila telegrafske žice i izazvala šumske požare, nosila je G5 klasifikaciju.
Prema snimku koji je Tamita podelila, solarna oluja će nas pogodi u jutarnjim časovima 19. jula, a kako je Sunce sada u aktivnoj fazi svog 11-godišnjeg ciklusa, očekuje se da se ovakvi događaji dešavaju sve češće do 2025. godine, kada će Sunce dostići svoj maksimum solarne aktivnosti.
Pogledajte kako je izgledalo nebo nakon prethodne solarne oluje, kao i neke od najlepših uslikanih aurora: