Naučnici iz Monterey Bay instituta su dobili priliku da snime jednu džinovsku lignju (Stygiomedusa gigantea), a u pitanju je veoma redak prizor.
Mnoge oblasti nauke su poslednjih decenija napredovale zahvaljujući novim tehnologijama, pa u istraživanju okeana sada na primer pomažu podmornice na daljinsko upravljanje.
Naučnici iz Monterey Bay instituta su zahvaljujući tome dobili priliku da snime jednu džinovsku lignju (Stygiomedusa gigantea), a u pitanju je veoma redak prizor.
Pipci ove morske nemani idu do 10 metara u dužinu, a služe joj da njima hvata plen.
Monterey Bay institut je snimak podelio na svom YouTube kanalu, a lignja je snimljena u zalivu Monterey, u Tihom okeanu.
Podmornica je snimak napravila na oko 975 metara ispod površine okeana. Da je u pitanju redak prizor, pokazuje to da su slični divovi primećeni tek 110 puta u poslednjih 100 godina. Budući da se često love, naučnike fasciniraju ogromni primerci lignji koji su uspeli da se kriju toliko dugo.
Nove mašine, posebno podmornice koje ne traže posadu, služe da se njihova skrovišta otkriju, pa bi broj snimljenih divova uskoro mogao da se poveća.