moždani implant

Maskov Neuralink drugom pacijentu ugradio čip u mozak: "Izgleda da je prošlo izuzetno dobro..."

Autor Miloš B. Jovanović

Pacijent kaže da mu je Neuralink moždanim implantom dao više nezavisnosti i smanjio oslanjanje na negovatelje, dok Mask dodaje da je ove godine u planu ugradnja još osam implanta

Izvor: Nikolas Kokovlis/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kompanija Neuralink uspešno je u drugog pacijenta ugradila uređaj konstruisan da paralizovanim ljudima omogući korišćenje digitalnih uređaja sopstvenim mislima, saopštio je njen vlasnik Ilon Mask.

Neuralink još uvek testira uređaj namenjen pomoći ljudima sa povredama kičmene moždine, koji je prvom pacijentu u koga je ugrađen omogućio da pomera kursor na laptopu, igra video igrice, pretražuje internet i objavljuje postove na društvenim mrežama.

Mask je, u podkastu u kome je krajem prošle nedelje gostovao, izneo nekoliko detalja o drugom čoveku sa implantom u mozgu, navodeći da je ta on imao povredu kičmene moždine sličnu onoj kod prvog pacijenta, koji je ostao paralizovan nakon nesreće u ronjenju.

Izvor: SYSPEO / Sipa Press / Profimedia

"Radi veoma dobro!"

Mask je rekao da 400 elektroda implantata na mozgu drugog pacijenta rade, dok Neuralink na svom sajtu navodi da njegov implant koristi 1.024 elektrode, piše Guardian.

"Ne želim da izbaksuziram, ali izgleda da je prošlo izuzetno dobro sa drugim implantom", rekao je Mask u razgovoru sa voditeljem podkasta Leksom Fridmanom, istakavši: "Postoji mnogo signala, puno elektroda. Radi veoma dobro!".

Mask nije otkrio kada je drugi pacijent operisan, ali je rekao da očekuje da će Neuralink ove godine obezbediti implantate za još osam pacijenata u okviru svojih kliničkih ispitivanja.

Implant mu omogućio više nezavisnosti

Noland Arbo, prvi pacijent sa Neuralink moždanim implantom, takođe je intervjuisan u podkastu, zajedno sa još tri stručnjaka Neuralinka koji su izneli detalje o tome kako funkcioniše implant i kao izgleda operacija koju vodi robot.

Pre nego što je Arbou u januaru ugrađne implant, on je tablet računar koristio pomoću štapa u ustima kojim je dodirivao ekran. Sada sa implantom, dovoljno je samo da zamisli ono što želi da se desi na ekranu računara, u uređaj će sam to uraditi.

Neuralink moždanim implantom mu je, kako je istakao, dao više nezavisnosti i smanjio njegovo oslanjanje na negovatelje.

BONUS VIDEO: