Pored telefona sa savitljivim ekranima na današnjem Unpacked događaju Samsung je predstavio i svoju novu generaciju Galaxy Watch pametnih satova.
Gotovo preko noći saznali smo da Samsung menja svoj Tizen operativni sistem za Google Wear OS 3. Google Wear OS je logičan korak koji je već odavno bio potreban da se prevaziđu ograničenja koja je nametao Tizen OS. Danas smo na Unpacked događaju dobili Watch 4 i Watch 4 Classic, sa boljim ekranima, senzorima i mogućnostima da prate stepen masti u vašem telu.
Wear OS koji jako podseća na Tizen
Ako ste dosada koristili Samsung pametne satove i zabrinuli ste se da će Wear OS nešto mnogo da promeni, nema razloga za to, jer Wear OS ima ONE UI Watch interfejs prilagođen na isti sistem kontrole i navigacije. Jeidna razlika je što se sve aplikacije nalaze na jednoj strani, bez prepoznatljivih menija. Do aplikacija se dolazi prevlačenjem ekrana odozgo, a levo-desno menjate vidžete i kartice poput vremena, merača otkucaja srca i stresa i vežbi.
Bivši Watch je Classic, a bivši Active je samo Watch...
Watch 4 možete posmatrati kao naslednika Watch Active 2 modela iz 2019. godine, dok je nešto robusniji Watch 4 Classic praktično nasledio Watch 3. Kad na to dodate da Samsung nikada nije predstavio Watch Active 3 i da je Galaxy Watch 4 sada bazični model a Galaxy Watch Classic je naprednija verzija, stvari uopšte ne deluju konfuzno.
Kada su dimenzije u pitanju, Galaxy Watch sa nešto elegantnijim dizajnom dolaziće u dve dimenzije – 40 i 44 mm, dok će Classic verzija biti nešto veća sa 42 ili 46 mm. Classic će zadržati prepoznatljivi rotirajući prsten i dolaziće u dve boje – crnoj i srebrnoj, dok ćete za manji model moći da odaberete i ružičasto-zlatnu i eleganto-zelenu boju.
Male razlike
Classic verzija je, pored rotirajućeg prstena izrađena od nerđajućeg čelika, dok Watch 4 ima aluminijumsko kućište, a za kontrolu su kod oba modela ostala dva kontrolna tastera. Oba modela mogu doći sa ekranima od 1,2 i 1,4 inča i rezolucijama 396x396, odnosno 450x450 piksela, pa ćete uz veći model kod obe verzije imati bolju rezoluciju.
Iako se sa spoljne strane vidno razlikuju, oba modela pokreće isti Exynos W920 procesor izrađen u 5 nm proizvodnom procesu sa 1,5 GB RAM-a i 16 GB skladišta. Kapacitet baterije se razlikuje u zavisnosti od dimenzija sata, ali Samsung kaže da možete računati na 40 sati rada, bez obzira na to koji model odaberete. Ostatak sveta će se možda buniti nedostatkom 5G verzije, ali kako to u Srbiji i dalje nije aktuelna tema, složićemo se sa izjavom predstavnika kompanije Samsung da 5G nije potreban s obzirom na to koliku količinu podataka ovi satovi koriste.
BioActive senzor
Novi 3 u 1 Samsung bioaktivni senzor je novina Galaxy Watch 4 serije satova. U pitanju je kombinacija optičkog senzora otkucaja srca, senzora za analiziranje bioelektričnog otpora i srčanog pritiska. Dok su vam prvi i treći senzor poznati, bioelektrični otpor služi za merenje stvari poput nivoa kiseonika u krvi, masti i abnormalnog rada srca.
Samsung takođe najavljuje da pored individualne detekcije ovi senzori deluju sinergetski i daju vam holistički prikaz zdravlja. Ako baš hoćete da se hvalite pred prijateljima, kada stavite dva prsta na fizičlke tastere sata možete obaviti merenja kao što su mišićna masa,procenat masti u telu i još par drugih metabolitičkih parametara.
Ne treba zaboraviti ni praćenje spavanja, sa naglaskom na nivoe kiseonika u krvi, prateći vaše šablone spavanja, dok će kompatibilni telefoni detektovati i zvuke hrkanja.
Osim dizajna, čini se da Samsung svake godine dodaje nove mogućnosti svojim satovima koji polako, ali sigurno postaju alati za praćenje našeg zdravlja i saputnici u održavanju organizma zdravim, analizirajući naše dnevne i noćne aktivnosti. Više o satovima i našem utisku u radu kada stignu na test.
Cene i dostupnost
Svi modeli će prodaji kod nas biti dostupni od 27. avgusta po ceni od 29.999 dinara za manji, odnosno 44.999 dinara za Galaxy Watch Classic, a obe verzije će dolaziti u Bluetooth i 4G verziji koja će biti nešto skuplja.