safe shopping

8 ključnih saveta za bezbedan onlajn šoping: Evo kako da vas ne pokradu na Crni petak!

Autor Miloš B. Jovanović

U ovo doba godine, sezone slava koja se nastavlja se novogodišnje i božićne praznike, gotovi svi razmišljaju o kupovini, kako onoj "pravoj", tako sve više i onoj putem interneta

Izvor: Shutterstock

Gde god da se okrenete, sa svih strana vas bombarduju najrazličitije šoping akcije i popusti. Ništa bolje nije ni na internetu, gde svaki čas sa sajtova i društvenih mreža "šljašte" reklamni baneri i iskaču pop-up prozori.

S druge strane, mediji nas stalno upozoravaju na opasnosti koje vrebaju sa sajtova i društvenih mreža, ukoliko nismo dovoljno oprezni, i ističu brojne mogućnosti na koje prevaranti kradu podate i izvlače novac od neopreznih korisnika.

A baš ovo vreme, koja počinje sezonom slava, a nastavlja se novogodišnjim i božićnim praznicima, svi možda ponajviše u godini razmišljaju upravo o kupovini. Kako onoj "pravoj", tako i onoj putem interneta, kojoj mnogi pribegavaju baš zato da bi izbegli gužve.

A kako je ove nedelje još i Crni petak, i vikend popusta koji ga obično prati, ne bi bilo loše da obratite pažnju na neka od osnovnih pravila bezbedne onlajn kupovine.

Izvor: Shutterstock

8 saveta za bezbednu kupovinu na internetu

  • KUPUJTE POUZDANE PROIZVODE OD POUZDANIH PRODAVACA: Birajte robne marke koje su vam već poznate i web prodavnice koje su proverene.

  • ČITAJTE RECENZIJE, PROVERAVAJTE PRODAVCE: Osim iskustava drugih kupaca i korisnika onlajn prodavnica koje možete pročitati u recenzijama, kao i iskustava ljudi iz vašeg najbližeg okruženja, za proveru vam mogu poslužiti i tome namenjeni sajtovi (kakav je npr. Scamadviser.com).

  • PROVERITE DA LI JE PRENOS PODATAKA ZAŠTIĆEN: Za pregledanje sajtova za onlajn kupovinu obavezno koristiti HTTPS i SSL protokole.

  • OBRATITE PAŽNJU NA WEB ADRESE: Kupovinu putem interneta obavljajte preko proverenih sajtova za koje ste potpuno sigurni da je unošenje vaših podataka bezbedno. Nikada i nipošto ne koristite linkove koje ste dobili mejlom, porukama ili putem društvenih mreža.
Izvor: Shutterstock
  • PROVERITE MOGUĆNOSTI PLAĆANJA: Informišite se da li i kako možete da prekinete uslugu onlajn plaćanja, pre nego web prodavnici pošaljete podatke sa svoje platne kartice.

  • NE ŠALJITE PODATKE SA PLATNE KARTICE: Fotografije ili fotokopije platne kartice, PIN i/ili druge podatke o kartici i računu nikada ne šaljite putem mejla, SMS poruke ili porukama bilo koje od chat aplikacija.

  • PROVERITE SISTEM PLAĆANJA NA SAMOM SAJTU: Kupujte samo u internet prodavnicama koje koriste sisteme za proveru autentičnosti (npr. Visa Secure ili Mastercard Identity Check) i dvostruke autentifikacije.

  • ČUVAJTE SVE RAČUNE, OTPREMNICE I DRUGU DOKUMENTACIJU U VEZI SA KUPOVINOM: Sačuvana "papirologije" vam može biti od pomoći ukoliko naknadno budete morali da proveravate uslove prodaje ili dokažujete da ste platili robu.

BONUS VIDEO: