Naučnici aktivno razvijaju leteće robote za oprašivanje kojima će upravljati laserima.
U pokušaju da nadomeste pad populacije pčela, naučnici sa Tampere Univerziteta u Finskoj aktivno razvijaju letećeg robota, opremljenog veštačkim mišićima i inspirisanog vilama, koji bi u budućnosti mogao da pomogne u oprašivanju.
Gubitak oprašivača, kao što su pčele, je ogroman izazov za globalni biodiverzitet, a takođe čovečanstvu donosi nove izazove jer dovodi do problema u proizvodnji hrane, a projekat FAIRY (vila, Flying Aero-robots based on Light Responsive Materials Assembly) je jedan od pokušaja da se taj gubitak nadomesti.
Leteći robot zapravo ne leti samostalno. Kako su u njemu nalazi tečni kristalni elastomer koji započinje akciju otvaranja i zatvaranja krila nakon što svetlost dopre do njega, ovaj čin poletanja služi samo kako bi roboti "skočili" u visinu, nakon čega ih vetar nosi do odredišta, a tokom leta se na isti način mogu usmeravati u letu.
"Zvuči kao naučna fantastika, ali prvi prototipi u našem testiranju su pokazali da su roboti koje smo razvili predstavljaju važan korak ka realističnim primenama, pogodnim za veštačko oprašivanje", kaže Hao Ženg, vođa projekta.
Tačnije, nakon što su ih naučnici testirali u vazdušnim tunelima, upravljajući njima pomoću lasera, Ženg i njegove kolege imaju cilj da milione ovih robota koriste za oprašivanje, ali još uvek ima puno posla pre nego što to bude moguće.
Najveći izazovi istraživača su preciznije upravljanje ovim vilinskim robotima, kao i izrada od biorazgradivih materijala. Ukoliko budu uspešni, naučnici kažu da će njihova tehnologija "imati ogroman uticaj na globalnu poljoprivredu".