Tim Kuk već 14 godina vodi Apple i, iako se kompanija suočava sa ozbiljnom krizom na više frontova, teško da će uskoro prepustiti čelnu poziciju.
Tim Kuk ove godine puni 65 godina. U IT industriji je skoro četiri decenije, a izvršni direktor Apple-a postao je 2011. godine. Zbog njegovih godina i problema kroz koje kompanija prolazi, sve češće se postavlja pitanje naslednika. Ipak, trenutno ne postoji niko ko bi mogao da preuzme komandu nad jednom od najvrednijih kompanija na svetu.
Apple u problemima
Apple nije u zavidnoj poziciji. Deluje kao da propušta voz na više koloseka. Iako se iPhone i dalje prodaje dobro, pravih inovacija nema; kasni se s primenom veštačke inteligencije, a prvi savitljivi telefon nećemo videti ni ove godine - dok konkurencija već nudi sedmu generaciju takvih uređaja. Rezultat? Vrednost Apple-ovih akcija pala je preko 10% u proteklih godinu dana.
Pored toga, iz kompanije odlaze poznata imena. Dugogodišnji glavni dizajner Džoni Ajv više nije ni eksterni konsultant - sada sarađuje sa Semom Altmanom iz OpenAI-ja. Do kraja godine Apple će napustiti i glavni operativni direktor Džef Vilijams, čovek koji je doprineo mnogo uspehu Apple Watch pametnih satova.
Međutim, od tada, nijedan novi proizvod nije imao sličan odjek, a najinovativniji, Vision Pro, zasad debelo zaostaje za očekivanjima.
Vilijams je dugo važio za "drugog čoveka" u Apple hijerarhiji. Nakon njega i Kuka, uzde kompanije drže članovi upravnog odbora - predsednik Artur D. Levinson (u Apple-u od 2000. godine), Suzan Vagner (od 2014) i Ronald Šugar (od 2010).
Tim Kuk je nedodirljiv
Kuk vlada kompanijom Apple uz potpunu podršku borda, i to se verovatno neće uskoro promeniti. "Nijedna kriza nije dovoljno velika da bi poljuljala poverenje odbora u Tima Kuka. Štaviše, njegov uticaj može čak da poraste. Levinson, dugogodišnji predsednik borda, već je premašio preporučenu starosnu granicu za odlazak u penziju. Nije isključeno da upravo Kuk jednog dana preuzme tu ulogu", piše Mark Gurman u najnovijem "Power On" biltenu za Bloomberg.
S druge strane, Kuk kao da stvara atmosferu nedodirljivosti u Apple-u. Napredovanje je sve ređe jer se većina rukovodilaca na visokim pozicijama, koji su u firmi decenijama, nalazi u šestoj ili sedmoj deceniji života. To se odnosi i na odlazećeg Vilijamsa, ali i na Edi Kju-a (direktor servisa), Džosa Džosvijaka (marketing), Fila Šilera (App Store) i Džonija Sruđija (čipovi). Svi su već prešli šezdesetu.
Nije neobično da penzioneri vode velike firme. Šef Disney-ja Robert Ajger ima 74 godine, Satja Nadela iz Microsoft-a puni 60, dok je Džensen Hvang iz Nvidia-je nedavno napunio 62. Direktor Cisco-a, Čak Robins, takođe je šezdesetogodišnjak.
Rekonstrukcija iz senke: Ko je Ternus?
Upravo zbog toga, Kuk je tiho započeo rekonstrukciju svog užeg tima. Finansijskog direktora, 62-godišnjeg Luku Maestrija zamenio je 53-godišnji Kevan Parek. Sve veću pažnju privlači i Džon Ternus, 50-godišnji potpredsednik za hardverski inženjering - čovek odgovoran za Apple Silicon čipove.
Ternus je Amerikanac. U Apple je došao 2001. godine, ali se u vrhu kompanije nalazi tek od 2021. Učestvovao je u prelasku Apple računara na sopstvene čipove i zaslužan je za redizajn iMac-a iz 2021. godine. Upravo se on najčešće pominje kao potencijalni naslednik Tima Kuka.
Međutim, kada bi se to moglo desiti, pod kojim uslovima i da li će u međuvremenu neko drugi preuzeti Apple - niko ne zna. Tim Kuk i dalje zrači optimizmom, čak i u teškim trenucima. Pod njegovim vođstvom vrednost Apple akcija porasla je za 1.500%. Ima gotovo neograničeno poverenje, ne samo od strane borda, već i od zaposlenih. Mada, nešto slično se jednom pričalo i za Stiva Džobsa.