Na području Irana se rudari oko 5% ukupne količine Bitcoin kriptovalute, što dozvoljava njenim stanovnicima da zarađuju oko milijardu dolara godišnje samo od kopanja bitcoin novčića.
Iran se nalazi pod ekonomskim sankcijama SAD zbog navodnog nuklearnog programa, što je dovelo do velikih finansijskih problema unutar zemlje, ali i do nagomilavanja rezervi nafte i zemnog gasa, čiji izvoz je zabranjen. Kao alternativu Iran je dozvolio kopanje Bitcoin kriptovalute svojim građanima, pa se sada skoro 5% ukupne proizvodnje najvrednije kriptovalute nalazi upravo u Iranu.
Količina struje koju Iranski rudari troše na kopanje oko 600 miliona W godišnje
Prema izvorima kompanije Elliptic koja se bavi analizom blokčejn tehnologije, proizvodnja Bitcoin kriptovalute u Iran donosi blizu 1 milijardu dolara godišnje. Sankcije SAD obuhvataju skoro potpuni ekonomski embargo, kao i zabranu bilo kakvog uvoza, uključujući naftu, i bankarski sektor.
"Rupa" u sankcijama
Iranska vlada je prepoznala Bitcoin kopanje kao primamljivu priliku da ekonomija koja trpi zbog sankcija dobije finansijsku infuziju koja će zaobići sva trenutna ograničenja. Prema pomenutom istraživanju, za proizvodnju struje potrebne za rudare potrebno je oko 10 miliona barela nafte, što je oko 4% ukupnog izvoza Irana prošle godine.
Upravo zbog toga je vlada Irana odlučila da višak resursa iskoristi za struju, omogućavajući rudarima da proizvode Bitcoin, i samim tim unose veliku količinu inostranog novca u zemlju, zaobilazeći sankcije.
Iranski rudari dobijaju Bitcoin kao direktnu nagradu za podržavanje blokčejn mreže ove kriptovalute, pa se taj novac može koristiti za uvoz potrebne robe u zemlji, čime se zaobilaze sankcije uvedena iranskim finansijskim institucijama.
Rudari održavaju mrežu
Da pojasnimo, da bi Bitcoin blokčejn mreža funkcionisala, ona mora da bude podržana velikom količinom rudara koji verifikuju kreiranje novih blokova u lancu blokova (blokčejn). Za verifikaciju bloka rudari dobijaju isplatu u delu Bitcoin novčića (Proof-of-Work), što ih dalje podstiče da investiraju u hardver i faktički održavaju mrežu aktivnom. Da bi blok bio verifikovan, on mora da dobije konsenzus većine rudara (najmanje 51%) čime se sprečavaju malverzacije mreže i obezbeđuje njena originalna premisa – istinitost i nepromenljivost, jer se jednom upisan blok ne može izmeniti.