Na izvol'te

6 razloga zašto ne treba verovati Inkognito režimu: Mislite da ste zaštićeni, a podaci samo cure

Autor Ilija Baošić

Ako želite bolju privatnost na internetu, Inkognito režim vam to sigurno neće pružiti.

Izvor: Shutterstock / Funstock

Statistika kaže da više od tri četvrtine korisnika veruje da ih Inkognito režim čini potpuno anonimnim na internetu. Taj mit je toliko rasprostranjen da se mnogi uopšte ne zapitaju gde su granice privatnosti ukoliko se koristi ova funkcija pregledača.

Ipak, Inkognito režim nije digitalni plašt nevidljivosti. U stvarnosti on prikriva samo mali deo našeg digitalnog identiteta, dok je sve ostalo i dalje vidljivo.

Zato smo za vas izdvojili 6 dobrih razloga zašto ne treba da verujete ovoj funkciji, ali i neka rešenja koja će vam pomoći da se zaštitite.

1. Vaš internet provajder vidi sve

Server sala
Izvor: Shutterstock/MikeDotta

Sve što šaljete i primate prolazi kroz infrastrukturu vašeg internet provajdera. To znači da vaša aktivnost može biti zabeležena - od URL adresa koje posećujete, vremena zadržavanja, do količine podataka koje šaljete i primate.

U mnogim zemljama, uključujući i našoj, provajderi su zakonski obavezni da ovu evidenciju (metapodatke) čuvaju određeno vrme i po potrebi je predaju nadležnim institucijama. Dakle, čak i ako pregledač ne pamti vašu istoriju lokalno, digitalni trag ostaje.

2. Fajlovi koje preuzmete ostaju na uređaju

Bilo koji dokument, fajl, sliku ili video koji preuzmete u Inkognito režimu ostaje na vašem računaru. Pregledač neće zapamtiti da ste to uradili, ali fajl i dalje postoji na disku. Ukoliko ga ne obrišete, dostupan je svakome ko ima pristup uređaju.

3. Administrator mreže vidi vaš saobraćaj

Ako mislite da Inkognito režim može sakriti vašu aktivnost od IT tima na poslu ili zamaskirati internet saobraćaj na javnim mrežama - grešite. Mrežni administratori imaju alate kojima mogu pratiti sve što radite, uključujući i sesije u ovom režimu.

4. Dodaci pregledača mogu da vas špijuniraju

Većina dodataka za pregledače je podrazumevano isključena u Inkognito režimu, ali mnogi korisnici ih ručno uključuju - bez razmišljanja o posledicama. Ako ekstenzija ima potrebne dozvole, ona može beležiti sve - koje sajtove posećujete, šta klikćete, pa čak i lozinke koje unosite.

5. Inkognito ne štiti od virusa

Izvor: Google Chrome

Inkognito režim ne nudi nikakvu dodatnu zaštitu od virusa, trojanaca ili malvera, jer pregledač ne aktivira nikakve dodatne mehanizme bezbednosti. Kako su zaštitne ekstenzije često uključene samo za "normalne" sesije, korišćenje Inkognito režima čak može biti rizičnije - pogotovo u kombinaciji sa lažnim poverenjem u "nevidljivost", kada korisnici češće posećuju rizične sajtove i preuzimaju sumnjive fajlove.

6. Sajtovi i dalje mogu da vas prepoznaju

Najčešća zabluda u vezi sa Inkognito režimom tiče se anonimnosti na internetu. Sajtovi koriste čitav arsenal metoda za identifikaciju posetilaca.

Na primer, vaša IP adresa ostaje vidljiva bez obzira na režim pregledača, a u kombicaniciji za vašim digitalnim otiskom (instaliranim fontovima, rezolucijom ekrana, verzijom operativnog sistema), sajtovi mogu da vas identifikuju sa čak 99% preciznosti. Ako se još ulogujete na svoj Google nalog ili na društvene mreže - privatnost potpuno prestaje. A to je samo početak.

Savremene metode praćenja toliko su napredne da uspevaju da zaobiđu čak i kombinovane zaštite. Na primer, jedna od tehnika digitalnog otiska analizira način na koji uređaj iscrtava nevidljive grafičke elemente i na osnovu toga pravi jedinstven identifikator vašeg pregledača. Takve metode je gotovo nemoguće potpuno blokirati, pa je potpuna anonimnost na internetu više mit nego stvarnost.

Kako da se zaštitite na internetu

Izvor: Shutterstock

Ukoliko želite da prikrijete koje sajtove posećujete, VPN vam je odlična opcija. Ovaj servis stvara šifrovani "tunel" između vas i interneta, tako da provajder ili IT tim može da vidi samo da ste se povezali na VPN, odnosno da ste razmenili određenu količinu podataka, ali ne i šta ste gledali.

Izbegavajte besplatne VPN servise i oslonite se na proverena rešenja koja koriste pouzdane protokole i ne prodaju vaše podatke. Pre nego što odaberete i platite VPN, imajte na umu da neke firme blokiraju njihovo korišćenje.

Kako biste umanjili šanse da vas sajtovi prate na internetu, preporučuje se da instalirate Privacy Badger dodatak za vaš pregledač, ali i da koristite uBlock Origin (Lite verziju ako je regularna prestala da vam radi) kako biste blokirali potencijalno opasne reklame. Takođe, u podešavanjima dozvolite samo ovim ekstenzijama da rade u Inkognito režimu, a sve ostale isključite.

Ukoliko koristite Chrome pregledač, a bezbednost i privatnost na internetu je nešto što cenite, stručnjaci savetuju da potražite alternativu. Postoji pregršt opcija, od kojih svaka ima svoje prednosti i mane, ali Firefox, Brave, Mullvad i Thorium su neka od imena koja će vam sigurno biti od koristi.