Prema istraživanju, koje je sprovelo Kinesko udruženje mladih za razvoj Interneta u 30 provincija i regiona, svaki sedmi korisnik Interneta u Kini star između šest i 29 godina može se smatrati zavisnikom.

Zavisnici su najčešće stari između 18 i 23 godine, a najmanje ih je u kategoriji između šest i 12 godina.

Zavisnicima se smatraju korisnici Interneta čije su ocene u školi, radni učinak ili odnosi sa drugim ljudima ugroženi korišćenjem svetske mreze. Oni ili imaju konstantnu želju da se "prikače" i osećaju nelagodnost kada im je onemogućen pristup Internetu, ili se osećaju srećnijima u "sajberprostoru" nego u realnom svetu.

Kinesko ministarstvo zdravlja za sada nije zvanično svrstalo Internet zavisnost na listu oboljenja koja se klinički mogu dijagnozirati, ali u toj zemlji već rade klinike, koje finansira vlada, a u kojima se leči od Internet zavisnosti.

U Kini ima ima 384 miliona korisnika svetske elektronske mreže.

U državnim, ali i velikom broju privatnih "kampova za odučavanje od Interneta" koristi se mešavina psihoterapije, lekova i vojničke dispiline kako bi se izlečili zavisnici.

Ministarstvo zdravlja je u julu zabranilo korišćenje elektrošok terapije, pošto je u medije "procurelo" da se u jednoj privatnoj "klinici za odvikavanje" koristi i ta forma "lečenja".

I u Srbiji raste broj zavisnika od Interneta, naročito od video-igrica. Među njima je najviše tinejdžera, a u pojedninim slučajevima roditelji su prinuđeni da decu iz igraonica isteruju uz pomoć policije.

Više o tome pročitajte OVDE.

(MONDO)