Nazvali smo ga uređajem kojeg niko nije tražio i smejali se njegovoj ceni, a sada smo u Barseloni videli šta može Humane AI Pin.
Humane AI Pin je jedan od onih uređaja za koje nismo imali previše toga lepog da kažemo kada je predstavljen sredinom novembra 2023. godine. Priznajemo da smo mu olako sudili, a da uređaj nismo videli uživo, ali to se promenilo na ovogodišnjem MWC sajmu u Barseloni.
Dok smo razgledali Qualcomm-ov štand, među rešenjima tehnološkog giganta se našao i AI Pin, tehnološki broš kojeg pokreće veštačka inteligencija, čije sposobnosti nam je demonstrirala ni manje ni više nego Betani Bonđorno, izvršna direktorka kompanije Humane.
Da li nam se mišljenje promenilo sada kada smo ga videli na delu? Da li smo pogrešili? Da li je ovaj svojevrsni telefon bez ekrana budućnost koju nismo mogli odmah da prepoznamo? Odgovor je isti - NE. Zapravo, demonstracija nas je samo ubedila u to.
Prvi utisci
Pre svega, Humane AI Pin nije uređaj za koji ne postoji interesovanje. Naprotiv, veliki broj ljudi se sjatio da vidi i uslika "sledeću veliku stvar" - sasvim očekivano, ideja je na prvi pogled prava vizija budućnosti. Međutim, ništa što nam je prikazano nije bilo posebno impresivno.
U svojoj srži, u pitanju je telefon koji ne poseduje ekran. Kači se na majicu ili jaknu, jedan dodir dovoljan je da se aktivira, nakon čega čeka da se komande zadaju glasom. Ruku na srce, ovaj aspekt ne možemo previše da mu zamerimo. Dobro je prepoznavao glas i komande koje mu je zadavala Betani, mada one nisu bile previše komplikovane, ali mu jeste bilo potrebno nekoliko sekundi da na njih odgovori.
Jedan od primera je zadatak da prevede kratku rečenicu na španski. Nažalost, ne govorimo španski i ne možemo reći da li je prevod bio tačan, ali verovaćemo mu na reč. Bonđorno kaže da AI Pin detektuje gde se nalazi, a da zatim automatski prevodi na lokalni jezik kada se to od njega traži.
Ono što je daleko manje pohvalno jeste treći vid kontrolisanja uređaja, a to je CosmOS interfejs koji se projektuje na dlan. Nemamo problem s tim što je jednobojan, ali jeste nam problematično to što njegovi elementi nisu uvek bili čitki, a ni jasno vidljivi.
Uređaj koji nije smeo da košta više od 200 dolara
Koliko god se Betani Bonđorno trudila da bude ubedljiva u svom nastupu, nas nije ubedila. Humane AI Pin u našim očima ostaje samo telefon niže klase koji pokušava da iskoristi pomamu za AI rešenjima.
Progledali bismo mu kroz prste da ga je razvila mala startap kompanija koja ga ceni na 200 dolara, ali Humane je do sada prikupio više stotina miliona dolara od investitora, a za svoj broš kojeg pokreće veštačka inteligencija traži čak 699 dolara, uz obaveznu mesečnu pretplatu.
Jednostavno, ne vidimo zašto bi iko, a da nije entuzijasta, želeo da izdvoji toliku količinu novca samo da bi sebi desetostruko otežao čak i najjednostavnije zadatke. Mnoge od funkcionalnosti koje Humane AI Pin nudi su već dostupne na većini pametnih telefona današnjice, a da je upravljanje glasom zaista lakše od skrolovanja i tapkanja, svi bismo taj metod već koristili.
Naravno, tu je i problem nemogućnosti potpunog oslanjanja na veštačku inteligenciju, koja se zaista razvija zastrašujućim tempom, ali još uvek nije spremna da postane rešenje za sve. Dovoljno je da skinete ChatGPT, Bard ili Copilot aplikacije i da se sami uverite u to.
Za kraj, laserska projekcija na dlanu je inferiorno rešenje u odnosu na bilo koji ekran. Recite da smo staromodni, ali preferiramo da sadržaj našeg interfejsa bude čitak i jasno vidljiv. Daleko više smisla bi imalo da je kompanija Humane svoj proizvod upakovala u pametni sat.