Ne može nam niko ništa

SVE SU POGODILI ZA MACBOOK: Apple doneo novi čip, notch i crnu tastaturu, ali tu nije kraj!

Apple predstavio dva nova čipa i rekao zbogom Intel procesorima - mi smo bolji u svemu.

Izvor: SmartLife / Apple

Drugi deo konferencije je sa muzike prešao na kreativu, a to kod kompanije Apple znači samo jedno – MacBook laptop. Iako se nije obistinilo da vidimo Mac Mini računar, Apple nas je iznenadio sa dva nova procesora namenjena njihovim najmoćnijim laptopovima: M1 Pro i M1 Max.

Najbolja godina

Tim Kuk je izjavio da je 2021. najbolja godina za Mac ikad jer je u pitanju tranzicija na njihov hardver koji je u svakom pogledu superiorniji u odnosu na konkurente. M1 Pro i M1 Max su čipovi koji su stigli u osveženo kućište, označivši dvostruku prekretnicu dizajna, kako spolja tako i iznutra.

Srebni i sivi, kreću od 2000 i 2500 dolara

Kao i što smo najavili u vesti koja je prethodila konferenciji, Apple je predstavio MacBook Pro računare u 14’’ i 16’’ varijantama sa unapređenjima na polju dizajna i performansi. Oba modela su dostupna u varijanti srebrnoj i tamno sivoj varijanti sa početnom cenom od 2500 dolara. Manja varijanta kreće sa cenama od 2000 dolara, a biće zanimljivo da vidimo da li će cene laptopova da prate one koje ima iPhone 13, da još po nečemu budemo najbolji u Evropi.

M1 Pro i M1 Max čipovi

Veliki deo konferencije bio je posvećen novoj generaciji čipova koji su napravljeni za korisnike koji žele moćne performanse. M1 prosto nije bio dovoljno jak za sve potrebe, posebno za zahtevne poslove, gde na svenu stupaju dva sveža modela. Sa naglaskom na performanse i energetsku efikasnost, M1 Pro i Max čipovi, bar po onome što je Apple pokazao imaju znatnu prednost u odnosu na svoje konkurente.

Apple „revolucija“ koja to nije

Navikli smo da Apple već postojeće stvari implementira u svoje uređaje i nazove revolucionarnim, pa je tako bilo i ovoga puta. Suštinski M1 Pro i Max su APU čipovi koji imaju CPU, GPU i druge delove, koji dele memoriju. Apple je to najavio kao dosad neviđeno rešenje, iako AMD svoje APU-ove prodaje godinama, a Intel ima integrisani GPU u svojim procesorima podjednako dugo.

Unified memory je samo deljena memorija koju koristi ovo System on Chip (SOC) rešenje, a M1 Pro može da koristi 32, dok moćniji M1 Max ima mogućnost 64 GB sistemske memorije koju koriste sve SOC komponente zajedno.

Možda će vas zanimati

M1 Pro ima 8 brzih i dva energetski efikasna jezgra, kao i M1 Max, a CPU i GPU performanse su daleko moćnije od postojećeg M1 čipa. GPU kod M1 Pro ima 16 jezgara, dok M1 Max ima 32, ali i duplo bolji memorijski protok. Oba nova procesora su izrađena u 5 nm proizvodnom procesu.

Naravno, Apple nigde nije pokazao konkretne testove koji prethode tabelama i rezultatima, ali su tvrdnje prilično smele: duplo bolje CPU performanse od najjačeg Core i9 modela u prošlogodišnjem 16’’ MacBook Pro laptopu. Grafičke performanse su takođe bolje od konkurencije i to prilično: 2,5 do 4x u odnosu na mobilni Radeon Pro 5600M i performansama uporedivim sa onim u najmoćnijim laptopovima današnjice, sa mnogo efikasnijom potrošnjom.

CPU performanse i potrošnja
Izvor: SmartLife / Apple

Interesantno je i da je Apple na kraju priče o novim M1 procesorima provukao i bezbednosne novine kao što su hardverska verifikacija operativnog sistema (ko je rekao TPM?), bolja enkripcija i još mnogo toga.

Suštinski, sinergija novih M1 čipova sa Mac operativnim sistemom je dodatna vrednost novih laptopova, jer Apple ponovo ima priliku da svoj operativni sistem optimizuje za rad na svojim čipovima, kao što to radi sa iPhone telefonima. Stoga i ne čude brojke kojima se Apple hvali, a koje su u najmanju ruku impresivne. Međutim, kada Apple kaže da je grafika u novim M1 čipovima bolja od one kod najjačih PC laptopova, nemojte da mislite da su u pitanju igre, već specifične Apple aplikacije za multimedijalnu obradu zvuka, slika i video materijala.

Izgled

Kao i što je predviđano ni 24h pre same konferencije, MacBook Pro laptopovi dobili su i vizuelno osveženje. Stvar u koju gledate najveći deo radnog veka za računarom je ekran. Apple ga zove najboljim ekranom na laptopovima ikad. Ivice su stanjene, okviri su nestali, a sliku samo kvari notch koji nosi kameru. Ivice od samo 3,5 milimetara na bokovima i sa gornje strane su nestvarno tanke, čak 60% tanje u odnosu na prethodnu generaciju. Kao i što smo pretpostavili, notch sa 1080p kamerom, koja je takođe unapređena, je integrisan softverski u traku sa zadacima, pa neće zauzimati dodatni prostor na ekranu, osim kada gledate nešto preko celog ekrana. Tada ćete dobiti veliku crnu traku.

Najbolji ekran među laptopovima na svetu

Tanji okviri omogućili su i veće ekrane, koji su sada dijagonale 16,2’’, odnosno 14,2’’ i visoke rezolucije: 3456x2234 i 3024x1964 piksela. Stopa osvežavanja je povećana na 120 Hz, ili kako to Apple kaže, koristi se ProMotion tehnologija koju je Apple koristio kod iPhone 13 modela. Jedna od najvećih prednosti novih ekrana je korišćenje mini LED tehnologije tehnologije osvetljenja koja omogućava 1000, odnosno čak 1600 nita svetline, spajajući najbolje od oba sveta – izuzetnu svetlinu, precizne boje i visok kontrast.

Najbolji zvučni sistem u laptopu ikad

Kako su MacBook Pro laptopovi namenjeni kreativcima koji neretko koriste ove laptopove da snimaju muziku, Apple je unapredio sistem mikrofona koji se sada sastoji od po tri para, studijske klase čime se omogućavaju precizniji snimci sa mnogo manje šuma. I sistem reprodukcije zvuka se sastoji od šest zvučnika: dva centralno postavljena bočna drajvera i po dva dupla niskotonca pri donjim uglovima kućište čime, prema rečima predstavnika kompanije Apple dobijamo 80% više basa.

SSD, mašinsko učenje, tastaura, baterija…

Pored CPU i GPU strane, Neural Engine modul zadužen za mašinsko učenje i poslove koji se oslanjaju na veštačku inteligenciju dobio je ozbiljno bolje performanse, koje su, prema neimenovanim Apple testovima 11x bolje od Core i7 procesora u prošlogodišnjem MacBook Pro, odnosno 5x bolje od Core i9 u 16’’ MacBook Pro od prošle godine. Interesantno je i da je Neural Engine očigledno identična komponenta kod M1 Pro i M1 Max, jer su u oba slučaja razlike identične.

Ugrađeni SSD kod novih MacBook Pro računara ima brzine čitanja podataka od neverovatnih 7,4 GB/s, što ukazuje na PCIe 4.0 NVMe SSD-ove ili RAID konfiguracije. U svakom slučaju impresivno i više nego potrebno za rad sa multimedijalnim podacima.

I Magic keyboard tastatura je dobila fejslift u vidu tamnog okvira oko tastera, koji sada vizuelno izdvaja novi model od prethodnika i koji ima nekoliko novih rešenja za korisnike. Pored tastature i sistem hlađenja je dobio posebna, inovativna rešenja oko kojih se nije pričalo detaljno, ali dovoljno da znamo da su tiša zahvaljujući efikasnijim M1 čipovima.

Izvor: SmartLife / Apple

Iako bez konkretnih cifara o kapacitetu, Apple obećava duplo bolju autonomiju baterije u aplikacijama kao što je Lightroom Classic, pre svega zbog energetske efikasnosti novih M1 Pro i Max čipova (a možda i većeg kapaciteta). Manji model bi sa jednim punjenjem trebao da obezbedi ozbiljnih 17 sati video reprodukcije, dok je ta brojka kod 16’’ modema čak 21 sat, odnosno 10 sati više nego kod prošlogodišnjeg MacBook laptopa.

Apple se potrudio i da ovi modeli ne ostanu bez preko potrebnih konektora, pa su tu HDMI, Thunderbolt 4, čitači SDXC kartica za fotografe, ali i mogućnost dodavanja SSD-a od čak 8 TB.

Nakon muzičkog dela na početku, AirPods slušalice i drugih uređaja u Apple Music ekosistemu, konferencija je zaključena cenama MacBook računara, koje da podsetimo kreću od 2000 dolara za 14’’ i 2500 dolara za 16’’ model.

Tagovi