Novi telefoni su okrenuti mladima, moćni i jednostavni, a Samsung kaže da su jednom rečju - strava!
Prva rečenica kojom je Samsung počeo onlajn prezentaciju nove Galaxy A serije jeste: “Kako da mi se telefon ne raspadne nakon samo godinu dana“?
I zaista, da li u srednjoj klasi može da se kupi pouzdan, kvalitetan i softverski bezbedan i zbrinut mobilni telefon na više godina?
S obzirom na to kako smo koncipirali uvod, očigledno je da može, ali da se ne udaljavamo od teme, današnji telefoni zaista jesu napravljeni da se nekako brzo potroše, a softverska podrška je upitna za najveći broj Android telefona, jer osim jedne OS nadogradnje i nekoliko sigurnosnih Google zakrpa, koje sadrže i ispravke uglavnom se ne dobija više.
I što je još lošije - korisnici su navikli i da ne očekuju više, jer čak i Android One program, čija je namena bila da ispravi ovo što smo napisali, je propao, jer ni Google sam sa svojim partnerima nije uspeo da preokrene sporu softversku podršku, čast izuzecima, kao i uvek!
Ipak, Samsung je mislio upravo na to kad je najavio Galaxy A52 i Galaxy A72 - telefoni će trajati godinama, jer imaju sposoban i moćniji hardver, ali i trogodišnju Android OS podršku i četvorogodišnju podršku za bezbednosne Google zakrpe i ispravke grešaka sistema.
Pre ova dva modela upoznali smo Galaxy A32 i Galaxy A02, koji su namenjeni početnom tržišnom segmentu i totalno nezahtevnim korisnicima, ali Galaxy A52 i Galaxy A72 su drugačiji telefoni, koji su namenjeni drugačijoj publici tj. korisnicima:
- Kao prvi telefon deteta ili početnika mobilne telefonije
- Telefon za mlade, koji će najbolje i umeti da iskoriste njegove adute
- Zaokružen telefon za dugo godina za korisnike koji traže jednostavnost i moć
- Telefon namenjen fotkanju, snimanju i montaži za blogove, vlogove, YouTube itd.
Samsung Galaxy A52
Novi modeli Samsung Galaxy A serije su identični. Imaju nov dizajn, kamere im manje štrče, kućište je napravljeno od aluminijumskog rama i plastičnog poklopca, koji ima mat završnicu i podseća na Samsung Galaxy S21 i Samsung Galaxy S20 FE modele. Takođe, Galaxy A5X i Galaxy A7X serija dobila je nove boje kućišta, koje možete da otkrijete u galerijama.
Naravno, ekran je Super AMOLED dijagonale 6,5 inča i rezolucije Full HD uz 90 Hz osvežavanje sadržaja. PPI ekrana je 407, što je veoma dobro, a osvetljenje je pojačano na čak 800 nita (mada je to samo u aktivnom High Brightness modu korišćenja). Skener otiska prsta je u samom ekranu, a staklo preko njega je Gorilla Glass 5. generacije.
Novost je IP67 zaštita od potapanja u plitku vodu, najdublje do jednog metra i do samo 30 minuta, ali je telefon otporan na polivanje tečnošću, na pljuskove i slučajno upadanje u vodu i na prašinu i prodiranje prljavštine.
Kamera pozadi je sastavljena od četiri vezana sočiva i LED blic. Primarna kamera je rezolucije 64 MPx, optike f/1,8 i sa OIS stabilizacijom, prvi put u Galaxy A5X seriji. Takođe, Samsung primenjuje Quad Bayer tehnologiju združivanja četiri susedna piksela u jedan, koju u svom maniru zove Tetra-binning tech. Ovom tehnologijom četiri združena piksela daju jedan veličine 0,8 mikrona. Glavna kamera omogućava pravljenje slika u rezoluciji od 16 do 64 megapiksela.
Novi Noćni režim pre, tokom i nakon okidanja pravi do 12 fotografija, koje spaja u jednu povećavajući istovremeno kvalitet fotografije i smanjujući joj šum. Glavna kamera ima mogućnost i snimanja 4K videa u do 30 sličica po sekundi.
Sledeća je ultraširokougaona kamera, vidnog polja 123 stepena, čija je rezolucija 12 MPx, optika f/2,2 i nudi samo fiksiran fokus. Treća kamera je makro rezolucije 5 MPx i četvrta uobičajena kamera za merenje kadra tzv. dubine polja i za proračunavanje parametara slikanja, čija je rezolucija ista kao i prethodne kamere. Selfi kamera je centrirana u kružnom isečku na gornjem delu ekrana (Infinity-O), rezolucija joj je 32 MPx, ima fiksiran fokus i nove opcije.
Kad kažemo nove opcije mislimo na integrisane filtere uživo, nalepnice, ali i proširenu realnost, koja se razvija u saradnji sa Snapchat timom i omogućava da lice transformišete nekim posebnim dodacima, koje već svi vole i koriste.
Samsung Galaxy A52 dolazi sa 15 vati punjačem u kutiji, ali se baterija kapaciteta 4.500 mAh puni i brže, do 25 vati, ako imate takav punjač kod sebe, pa se baterija do pola kapaciteta puni za samo pola sata. Inače, Samsung tvrdi da će redovnim korišćenjem, dakle bez striminga non-stop i igranja igara, baterija telefona trajati i do dva dana upotrebe, što je sjajna vest. Sviđa nam se i postojanje 3,5 mm priključka za slušalice, ali i Dolby Atmos stereo zvučnici sa mogućnošću uparivanja uređaja iz okoline, kako bi se povećala glasnoća i kvalitet slušanja muzike na zvučnicima.
Unutra su Snapdragon 732 čipset, od četiri do osam gigabajta RAM memorije i 128 ili 256 GB interne, uz mogućnost korišćenja microSD kartice. Softverski, Galaxy A52 je One UI 3.1 telefon sa Android 11 sistemom i dobiće još i Android 12, 13 i 14, uz najmanje četiri godine Google patch mesečnih i tromesečnih zakrpa i ispravki sistema.
Za povezivanje tu su Bluetooth v5.0, Wi-Fi a/b/g/n/ac, do 4G mrežne konekcije, GPS sa svim pripadajućim servisima, ANT+ i NFC za mobilno plaćanje.
Cena Galaxy A52 u Srbiji biće oko 365 evra, što ga stavlja u odličnu poziciju u odnosu na konkurenciju. Ono što je svakako prednost ovog modela su odličan ekran, OIS kamera, IP67 sertifikat i naravno, to je sad prednost - punjač u paketu ;) Ako su vam dinari miliji, to je tačno 42.999 RSD.
Samsung Galaxy A72
Ako niste pročitali o modelu Galaxy A52 - vratite se i pročitajte, jer je Galaxy A72 sve to isto, samo bolje i veće. Baterija je kapaciteta 5.000 mAh, ekran je 6,7 inča, a težina svega 14 grama veća - 203 grama.
Ipak, kamera je značajno unapređena. Umesto četvrte kamere sa Galaxy A52 (rekli smo vam da se vratite da pročitate ;) i bili smo ozbiljni) imamo telefoto kameru rezolucije 8 MPx i optike f/2,4 koja omogućava 3x optičko zumiranje, prvi put na Galaxy A seriji!
Sve ostalo je isto kao na Galaxy A52 telefonu, osim nešto veće cene. Samsung Galaxy A72 biće dostupan u Srbiji vrlo brzo po ceni od 54.999 RSD, odnosno 467 evra za model od 6 GB RAM-a i 128 GB memorije.
Šta još nude Galaxy A52 i Galaxy A72
Pre svega, ekran! Displej oba telefona poseduje tzv. Eye Care sertifikat i automatski usklađuje toplinu boja na osnovu obrazaca korišćenja uređaja pomoću Eye Comfort Shield tehnologije, kako bi smanjio zamaranje očiju.
Osim toga, SmartThingsna Galaxy A seriji povezuje i upravlja hiljadama uređaja u pametnim domovima, uključujući nosive uređaje, tablete, računare i televizore. Dodatno, SmartThings Find sa lakoćom može da locira povezane uređaje dok Galaxy SmartTag Bluetooth lokator može da pronađe čak i uređaje koji nisu umreženi, tako što se lokator prikači na one predmete, koji su korisnicima najbitniji.
Quick Share omogućava korisnicima da sa lakoćom šalju fotografije i video snimke bez ograničenja veličine Galaxy uređajima u okruženju. Uz to, u slučaju da se u međuvremenu predomislite, Private Share opcija omogućava poništavanje poslatih sadržaja, samo jednim dodirom.
Galaxy A52 i A72 otporni su, kao što smo već napisali, na vodu i prašinu po IP67 sertifikatu. Pored toga, Samsung Care+ pruža trenutnu podršku i zagarantovano se samostalno pokriće u neočekivanim situacijama poput oštećenja, kvarova, krađe ili gubitka telefona. Na kraju, Samsung Knox bezbednosni sistem softvera i hardvera je tu da se brine o bezbednosti ličnih informacija korisnika u realnom vremenu.
Samsung redovno evaluira proizvode i pakovanja kako bi otkrio nove načine za promovisanje održivosti. Prilikom pakovanja Galaxy A52, i A72 telefona, koriste se posebni kalupi za pulpu i papir, uz cilju smanjenja neiskorišćenog prostora.
Ako vi imate neko pitanje o Galaxy A telefonima - komentari su vašI!
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.