Nakon vremena provedenog sa Xiaomi Mix Fold 4 telefonom, ostaje žal što ni ove godine neće napustiti Kinu. Bio bi odličan konkurent na današnjem tržištu.
Savitljivi telefoni nisu nepoznanica za Xiaomi. Kompanija je od 2021. godine, kada je lansiran prvi Xiaomi Mi Mix Fold, prisutna u ovom segmentu, gde se nametnula kao ozbiljan igrač – ali samo u Kini.
Na veliku žalost ljubitelja tehnologije, inovacije tehnološkog giganta zvanično nije bilo moguće videti u Evropi, niti direktno uporediti sa modelima koji su prisutni na našem tržištu.
Međutim, vetrovi počinju da duvaju u nekom novom smeru, što smo mogli da vidimo na septembarskom događaju u Berlinu, na kojem je konačno jedan Xiaomi telefon na preklop po prvi napustio Daleki istok. Reč je o Xiaomi Mix Flip, prvom savitljivom uređaju kompanije koji se otklapa vertikalno, koji smo nedavno i testirali.
A šta je sa Xiaomi Mix Fold 4, najnovijim modelom koji se otklapa horizontalno, kao knjiga? Nažalost, bar još ove godine, ostao je ekskluzivan za kinesko tržište. Ipak, kako nam se čini da to neće još dugo biti slučaj, a kako nam se ukazala prilika, eto ga kod nas na testu, da se lično uverimo čemu se nadamo.
Šta sve nudi i šta sve može Xiaomi Mix Fold 4 - saznajte u nastavku.
Vrhunska izrada i dizajn
Već na prvi pogled i dodir je bilo jasno - Xiaomi Mix Fold 4 donosi prvoklasnu izradu i dizajn, koji pripadaju samom vrhu ponude.
Ako je cilj da telefone na preklop u zaklopljenom stanju ne razlikujemo od klasičnih pametnih uređaja, Xiaomi je skoro uspeo. Sa svega 9,5 mm debljine, Mix Fold 4 je izuzetno udoban za korišćenje i jedva deblji od Xiaomi 14 Ultra (9,2 mm), najboljeg flagship telefona ove kompanije.
Ipak, ono najbolje sledi kada se otklopi, a 7,98-inčni unutrašnji ekran zasija. U ovom stanju, debljina uređaja iznosi neverovatnih 4,6 mm, što je iskustvo koje se mora doživeti svojim očima da bi se istinski cenilo.
Xiaomi nije štedeo na materijalima, pa je i pod prstima jasno da je reč o jednom premijum uređaju. Ram zakrivljenih ivica izrađen je od aluminijuma, dok su prednja i zadnja strana staklene. Ekran poklopca ne štiti Gorilla Glass, već Xiaomi Shield Glass sopstvene izrade, za koji je kompanija uverena da pruža uporedive odlike, a koji je ove godine prisutan na svim flagship modelima. Unutrašnji ekran je, očekivano, plastičan, te zahteva određenu dozu opreza prilikom upotrebe.
Najvažnija odlika preklopivih telefona je njihova šarka, a rešenje koje je ovde primenjeno je potpuno novo. Ne samo da omogućava da Mix Fold 4 bude tanak koliko jeste, već omogućava i da korisnici budu mirne glave tokom korišćenja. Izrađena od izuzetno izdržljivog čelika, šarka je testirana na 500.000 otklapanja. U slučaju da će se telefon koristiti pet godina, to znači da ga je moguće otklapati 274 puta na dan kako bi se dosegla reklamirana brojka.
Uz to, Xiaomi Mix Fold 4 poseduje IPX8 oznaku, koja garantuje odličnu otpornost na vodu. Međutim, "X" označava da telefon nije sertifikovano otporan na prodor sitnih čestice, pa je poželjno izbegavati upotrebu u prašnjavim i peskovitim sredinama.
Ono što nije vidljivo golim okom je da je Xiaomi koristio ploče od ugljeničnih vlakana unutar telefona. Na ovaj način, kompanija je uspela da zadrži visok strukturni integritet, a istovremeno ostvari težinu od 228 grama, što je odlično za jedan savitljivi telefon.
Od tastera i portova, Mix Fold 4 poseduje sve ono što ćete pronaći na bilo kom drugom pametnom telefonu. Ipak, interesantno je da je Xiaomi našao mesta za otvore stereo zvučnika na vrhu i dnu, koji su se tokom testiranja pokazali više nego solidno.
Na poleđini se krije sistem četvorostrukih kamera, čije ostrvo prilično štrči iznad ravni, ali to je cena koja se mora platiti za kvalitetne fotografije. O tom, potom.
VIŠE O EKRANIMA I PERFORMANSAMA XIAOMI MIX FOLD 4 TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI ČLANKA.
Dva ekrana, dvostruko više zabave
Poenta savitljivih uređaja je da korisnicima, pored standardnog, ponude veći unutrašnji ekran, koji telefon pretvara u mini-tablet. Uprkos ograničenom prostoru, veoma je važno da oba panela budu visokog kvaliteta, a Xiaomi je na ovom polju bio blizu da savršeno odradi posao.
Veliki, gotovo 8-inčni unutrašnji ekran je Samsung-ov E7 AMOLED panel rezolucije 2488 x 2244 piksela, koji zahvaljujući LTPO tehnologiji omogućava promenljivo osvežavanje brzinom od 1 do 120 Hz. Nivo detalja, oštrina, kvalitet boja i fluidnost su na vrhunskom nivou i ravnopravno mogu da se nose sa konkurencijom.
Bilo je pravo uživanje čitati, surfovati internetom i igrati igre na ovom displeju, a zahvaljujući osvetljavanju do 3.000 nita, pogotovo je pohvalno da je uspeo da u ogromnoj meri zadrži kvalitet prikaza na direktnoj sunčevoj svetlosti i omogući sjajnu reprodukciju HDR10+ i Dolby Vision sadržaja.
U sklopljenom stanju koristi se 6,56-inčni ekran poklopca. U pitanju je C8+ AMOLED panel kompanije Samsung, koji je tokom testa pružio odličan kvalitet boja, nivo detalja i vidljivost tokom upotrebe u sunčanim uslovima. Na raspolaganju je osvetljavanje do 3.000 nita, kao i prikaz Dolby Vision i HDR10+ sadržaja - identično unutrašnjem ekranu.
Nažalost, za razliku od unutrašnjeg, ovaj panel ne koristi LTPO tehnologiju, pa samim tim ni pogodnosti koje ona nudi. Osvežava se do 120 Hz, i to je u redu, ali se prilagođavanje brzine odvija u unapred određenim stopama, što ne maksimizuje uštedu baterije.
Oprezan let moćnog Snapdragon čipa
Xiaomi Mix Fold 4 pokreće moćni Snapdragon 8 Gen 3, čipset kompanije Qualcomm, koji se našao u najboljim telefonima 2024. godine. Dobro nam je poznato šta ovo rešenje može, ali hajde da vidimo kako to izgleda kada se postavi unutar kućišta debljine 4,6 mm.
U svakodnevnim zadacima, čipset je "leteo". Skočno otvaranje aplikacija, munjevito reagovanje na promene i konzistentno iskustvo bez štucanja - sve što treba je tu. Bilo da smo skrolovali kroz društvene mreže, otvarali velike fajlove ili se bavili obradom dokumenata, slika i videa, nismo našli zamerku.
Međutim, ni Xiaomi nije uspeo da nadmudri realnost modernih savitljivih telefona. Jednostavno, u njima nema dovoljno prostora da čipset kao što je Snapdragon 8 Gen 3 raširi svoja krila. Drugim rečima, mesta za kompetentan sistem hlađenja nema dovoljno.
Tokom normalne upotrebe, ovo nije predstavljalo problem, niti smo primetili da se Mix Fold 4 zagrevao. Međutim, kada smo telefon provukli kroz grafički intenzivne sintetičke testove, bilo je jasno da prolongirana upotreba dovodi do pada performansi. Ovaj pad nije bio primetan u većini igara, ali jeste u najintenzivnijim naslovima kao što su Genshin Impact i PUBG Mobile, gde je telefon umeo da padne na 40-ak kadrova u sekundi nakon 10 minuta igranja pri najboljim podešavanjima.
Kada je reč o memoriji i skladišnom prostoru, Xiaomi Mix Fold dolazi u konfiguracijama sa 12, odnosno 16 GB LPDDRX5 RAM i od 256 GB do 1 TB interne UFS 4.0 memorije.
Telefon pokreće HyperOS korisnički interfejs, koji je ove godine zamenio dobro poznati MIUI na globalnom tržištu, a koji se u momentu testiranja zasnivao na Android 14 operativnom sistemu.
Ako posedujete Xiaomi telefon, ne propustite da pogledate zvaničnu listu uređaja i raspored ažuriranja na HyperOS 2 (Android 15), koja je nedavno objavljena.
Što se tiče samog softvera, želimo da naglasimo da pokreće verziju za kinesko, a ne globalno tržište. Srećom, engleski jezik nam je bio na raspolaganju, kao i mogućnost instalacije Google Play prodavnice, što je odlično za one koji bi možda želeli da telefon uvezu.
Sviđa nam se HyperOS. Smatramo da je reč o veoma zrelom interfejsu koji nudi pregršt korisnih opcija i mogućnosti, pogotovo na polju Xiaomi ekosistema. Nisu izostale ni specifične funkcije namenjene isključivo savitljivoj formu, pa se nismo osećali kao da je odličan hardver sputan softverom.
VIŠE O KAMERAMA I BATERIJI XIAOMI MIX FOLD 4 TELEFONA MOŽE PROČITATI NA NAREDNOJ STRANI ČLANKA.
Čak četiri kamere, i to Leica
Kao što smo već pomenuli, na poleđini Xiaomi Mix Fold 4 telefona nalazi se sistem četvorostrukih kamera. Ostrvo ovog sistema značajno štrči iznad površine uređaja, ali postoji dobar razlog za to - više prostora za kvalitetne senzora.
I zaista, za jedan savitljivi uređaj, ovaj model impresionira, a velike zasluge nesumnjivo idu Leica brendingu i ekspertizi.
Pored glavne Light Hunter 800 kamere (50 MP), na raspolaganju je ultraširokougaona (12 MP), telefoto (50 MP, 2x optički zum), pa čak i periskopska sa 5x optičkim zumom (10 MP).
U uslovima dobrog osvetljenja, sistem kamera radi odličan posao. Fotografije su detaljne, oštre i prepune detalja, a dinamički raspon i kvalitet boja su na veoma visokom nivou. U kombinaciji sa ostalim modulima, sistem je izuzetno svestran i sposoban za fenomenalne kadrove, uz prepoznatljivi Leica šmek.
Naravno, nivo kvaliteta ne dostiže mogućnosti modela kao što je Xiaomi 14 Ultra, ali to je nešto što se i ne očekuje od savitljivih telefona. Jaz nije veliki kada ima dovoljno svetla, ali jeste primetan u odsustvu dovoljne količine svetla.
Do određenog trenutka, sekundari senzori se dobro drže. Međutim, počinju da proizvode fotografije sa znatno manje oštrine kada padne mrak. To se donekle može nadomestiti noćnim režimom i mirnom rukom, ali i upotrebom glavne kamere, koja je očekivano superiornija. Dinamički raspon ostaje dobar u noćnim uslovima, a boje u velikoj meri zadržavaju svoj kvalitet.
Ukoliko ovaj sistem uporedimo sa konkurencijom, Xiaomi Mix Fold 4 je ozbiljan pretendent za sam vrh.
Litijum-jonske baterije su prošlost
Uprkos nedostatku prostora, Xiaomi je ispod "haube" Mix Fold 4 modela uspeo da smesti baterije ukupnog kapaciteta od 5.100 mAh. Ova brojka jednostavno ne bi bila moguća da je upotrebljeno litijum-jonsko rešenje, već je reč o silicijum-ugljeničnom.
Ovaj tip baterija, koji se relativno skoro pojavio na tržištu, omogućava proizvođačima da u istom prostoru smeste znatno veći kapacitet, odnosno da ga zadrže, a ponude tanje uređaje - nešto što Apple tek sledeće godine treba da primeni.
Uz ovu tehnologiju, autonomija Xiaomi Mix Fold 4 telefona bila je odlična. Čak i pri intenzivnoj upotrebi, uz često korišćenje unutrašnjeg ekrana, uspevali smo da s lakoćom preguramo dan, a uz nešto konzervativniju upotrebu i dva. Ipak, da ne bi upotrebljavali subjektivnu metriku, uređaj smo prepustili PCMark testu baterije, na kojem je ostvario izvanredan rezultat:
Kada je reč o punjenju, u kutiji smo pronašli adapter snage 67 W. Od potpuno prazne do pune baterije, potrebno je bilo oko sat vremena, što je sasvim korektno vreme - čak odlično za segment preklopivih uređaja.
Na raspolaganju nam je bila i podrška za bežično punjenje snagom do 50 W.
Xiaomi, vreme je...
Na našem testu, Xiaomi Mix Fold 4 je ostavio odličan utisak i dokazao da pripada društvu najboljih. Od impresivno tankih dimenzija do veoma kompetentnog sistema četvorostrukih kamera, ovaj model i te kako ima šta da ponudi. Iako smo imali neke zamerke, one se više odnose na prepreke Fold forme nego na odluke same kompanije.
Samo ostaje žal što ga nećemo videti u Evropi, pogotovo jer njegova početna cena iznosi 8.999 juana u Kini, što je oko 1.193 evra.
Mix Flip je nedavno napustio Kinu, u prvoj polovini godine je to bio slučaj i sa Xiaomi 14 Ultra modelom. Smatramo da je vreme da Mix Fold serija dobije isti tretman, a nadamo se da će se to desiti već sledeće godine.
Xiaomi je na potezu.
DETALJNE SPECIFIKACIJE XIAOMI MIX FOLD 4 TELEFONA PRONAĐITE NA NAREDNOJ STRANI ČLANKA.
Xiaomi Mix Flip specifikacije
Dizajn
- Dimenzije: 159,4 x 143,3 x 4,6 mm (otklopljen) / 159,4 x 73,1 x 9,5 mm (zaklopljen)
- Težina: 228 g
- Materijal: Aluminijum (ram), čelik (šarka), staklo, plastika
- Zaštita: Xiaomi Shield Glass, IPX8
- Zvučnici: Stereo
- SIM: Dual Nano-SIM
- Ostalo: USB-C (USB 3.2), NFC
Ekran
- Ekran: AMOLED (ekran poklopca) / LTPO AMOLED (unutrašnji ekran)
- Dijagonala: 6,56 inč (ekran poklopca) / 7,98 inča (unutrašnji ekran)
- Rezolucija: 1.080 x 2.520 piksela (ekran poklopca) / 2.224 x 2.488 (unutrašnji ekran)
- Brzina osvežavanja: Do 120 Hz (ekran poklopca) / 1 do 120 Hz (unutrašnji ekran)
- Osvetljenje: Do 3.000 nita
- Prikaz: Dolby Vision, HDR10+
Performanse i softver
- Čipset: Snapdragon 8 Gen 3
- Procesor: Osmojezgarni - 1 x Cortex-X4 (3,3 GHz), 3 x Cortex-A720 (3,2 GHz), 2 x Cortex-A720 (3,0 GHz), 2 x Cortex-A520 (2,3 GHz)
- Grafika: Adreno 750
- RAM: 12 / 16 GB, LPDDR5X
- Interna memorija: 256 / 512 / 1024 GB, UFS 4.0
- Korisnički interfejs: HyperOS
- Operativni sistem: Android 14
Kamere
- Glavna kamera: Light Hunter 800, 50 MP, OIS, f/1.7, 1/1,49", 1,0 µm, PDAF, OIS
- Telephoto kamera: Omnivision OV60A, 50 MP, 2x optički zum, f/2.0, OIS
- Periskopska kamera: Samsung S5K3K1, 10 MP, 5x optički zum, f/2.9, OIS
- Ultraširokougana kamera: Omnivision OV13B10, 12 MP, f/2.2, 120°
- Selfi kamera: Omnivision OV16F, 16 MP
Baterija
- Baterija: Silicijum-ugljenična
- Kapacitet: 5.100 mAh
- Punjenje: 67 W žično, 50 W bežično