Ako planirate da prodate telefon u prvoj ili drugoj godini korišćenja, onda bi trebalo da pogledate ovu listu i razmišljate o njoj prilikom kupovine.
Američka kompanija BankMyCell korisnicima nudi usluge otkupa starijih telefona, u saradnji sa partnerima kao što su telekomunikacioni operateri ili trgovci elektronskim uređajima.
Kroz njihov sistem prođu velike količine polovnih telefona, pa su na bazi toga kreirali statistiku o kretanju cena najpopularnijih modela kroz vreme od godinu dana - 2019. do 2020. godina.
Pad vrednosti novog telefona, to je svima jasno, najveći je na početku, ali velike su razlike među modelima tj. proizvođačima istih.
U prvoj godini novi iPhone izgubi u proseku 23 odsto na vrednosti, a nakon dve godine taj gubitak iznosi 45 odsto. U poređenju sa Android-ima visoke klase ovo je izvrstan rezultat - novi Android flagship telefoni već u prvoj godini gube u proseku 45 odsto vrednosti. Za dve godine, prosečan Android flagship postaje 71 odsto jeftiniji.
Ovi podaci se odnose na američko tržište.
Kod “jeftinijih” Android-a, onih sa početnim cenama manjim od 350 američkih dolara, situacija je još nepovoljnija. Nakon prve godine korišćenja njima će vrednost u proseku pasti za gotovo 49 odsto, a nakon dve godine za gotovo 80 odsto. Za tri godine, Android izvorno kupljen za 300-tinak dolara biće moguće prodati za tek 30-ak dolara.
BankMyCell direktno je uporedio i najpopularnije konkurente na tržištu lansirane 2018. godine: iPhone XR, XS i XS Max u odnosu na liniju Galaxy S10. Dok su Apple-ovi telefoni u prvoj godini izgubili između 21 odsto i 26 odsto na vrednosti, piše BankarMe sajt, cena polovnih Samsung-a iste klase potonula je na sekundarnom tržištu za 38 odsto pa sve do preko 45 odsto.
iPhone XR, najprodavaniji telefon prošle godine, završio je i kao najisplativiji flagship, sa prosečnim gubitkom vrednosti od samo 21,5 odsto u prvoj godini. Kod Samsung-a najisplativiji je bio Galaxy Note 8 sa prosečnim padom vrednosti od 35 odsto.
U kategoriji jeftinijih uređaja najisplativijima su se pokazali Sony Xperia L2 (15,5 odsto), Nokia 7.1 (-16,7 odsto) te HTC U12+ (-18 odsto). Listu najgorih po pitanju otkupne cene nakon prve godine predvode Motorola One (-76 odsto), Samsung Galaxy A6 (-75 odsto) i Samsung Galaxy J3 (-69 odsto), ali je zanimljivo da su ovi telefoni i vrlo stari (makar dve, tri godine) i vrlo popularni, kao i da njihovi vlasnici i ne menjaju telefon tako često - na godinu ili dve dana.