Da li od svog internet paketa dobijate manje, nego što bi trebalo? Proverite, pa reagujte!
Postoji mnogo razloga zašto bi internet mogao da bude spor.
Proverite jedan od njih - da li vaš provajder namerno usporava vašu brzinu interneta.
Da, vaš Wi-Fi bi mogao biti problem, ali to što Netflix ili ne daj bože PopCorn Time štucaju ne mora biti uvek do Wi-Fi rutera… Moguće je da je problem u vezi, mnogo pre nego što internet bude isporučen do vas.
Internet provajderi širom sveta služe se različitim metodama usporavanja interneta. Recimo, neki se odlučuju da isporuče manju brzinu i propusnost korisnicima, koji non-stop “vise“ na YouTube, Hulu ili sličnim video striming servisima. Neki namerno usporavaju internet na sajtovima konkurencije i konkurentskih servisa, a neki jednostavno lažu da isporučuju plaćenu brzinu u nadi da korisnici to nikad neće dovesti u pitanje ili neće reagovati, čak i da posumnjaju.
Za početak, internet provajder mora da vidi vašu internet IP adresu i na osnovu toga vam namerno spusti brzinu interneta. Ako provajder ne zna vašu IP adresu - neće usporiti net, a korišćenjem VPN-a vi ćete od provajdera sakriti svoju IP adresu. Uporedite brzinu sa i bez VPN-a i otkrijete da li je vaša internet brzina nasilno usporena.
Prvo se zakačite na Speedtest.net ili neki drugi sajt za javno merenje brzine interneta i zapamtite rezultate ostvarene bez VPN servisa (Ping, Upload i Download u Mbps).
Zatim preuzmite VPN program - isprobajte neki od ovih besplatnih VPN-ova i odaberite najbolji za sebe. Među njima nema zvučnih imena, a ako tražite pouzdan, sa imenom, ali besplatan pokušajte sa Kaspersky VPN Secure Connection, koji omogućava besplatno korišćenje do 200 megabajta dnevno ili 300, uz registraciju naloga.
Kad odaberete i aktivirate VPN ponovo izvršite test brzine na istom sajtu odozgo i jednostavnim upoređivanjem rezultata otkrićete da li vaš provajder usporava internet ili ne. VPN bi trebalo, po pravilu, da uspori vašu internet vezu, ali ako je internet brzina veća s korišćenjem VPN programa, jer VPN istovremeno i sakriva vašu IP adresu - onda ste verovatno žrtva namernog usporavanja interneta.
Naravno, ovo nećete reći samo na osnovu jednog merenja! Izvršite nekoliko merenja tokom dana i tokom više sledećih dana, ali i proverite da li su u toku planirani radovi na sistemu kod vašeg provajdera ili je neki problem u toku s vezom. Ako je sve kako treba i rezultati se tokom jednog i više dana drastično razlikuju - jasno vam je da je provajder pribegao zagušivanju brzine vaše veze.
Razlozi, kao što smo rekli mogu biti različiti, a na vama je da u razgovoru s vašim provajderom saznate o čemu se radi. Ako primetite da problem postoji, najbolje je da merite brzinu nekoliko dana i da dokumentujete sve, pre nego što se požalite provajderu interneta.