Nije prošlo

Šta će WeTransfer raditi sa našim fajlovima? Internet se digao na noge, i osnivač osuo paljbu zbog novih pravila

Autor Ilija Baošić

Nakon burne reakcije korisnika, WeTransfer je povukao spornu klauzulu prema kojoj je mogao da trenira veštačku inteligenciju na fajlovima korisnika.

Izvor: mindea / Shutterstock.com

Popularna platforma za deljenje fajlova, WeTransfer, pokušala je, čini se, da izmenom Uslova korišćenja sebi dodeli pravo da fajlove koje korisnici razmenjuju koristi za treniranje veštačke inteligencije.

Nakon glasnog negodovanja korisnika iz svih krajeva sveta, sporna klauzula je brzo povučena, a kompanija tvrdi da je to učinjeno kako izmene ne bi izazvale "konfuziju".

U verziji koja je tiho ažurirana početkom jula, a koja je trebala da stupi na snagu u avgustu, klauzula 6.3 Uslova korišćenja glasila je:

"Ovime nam dajete trajnu, globalnu, neekskluzivnu, besplatnu, prenosivu i podlicencirajuću licencu da koristimo vaš sadržaj u svrhu rada, razvoja, komercijalizacije i unapređenja usluge ili novih tehnologija i servisa, uključujući i unapređenje performansi modela mašinskog učenja koji poboljšavaju naš proces moderacije sadržaja, u skladu sa Politikom privatnosti i kolačića."

Drugim rečima, bilo koji fajl koji se razmenjuje putem WeTransfer servisa mogao je da završi kao materijal za obučavanje AI sistema - bilo prve ili treće strane. Licenca je uključivala i "pravo da se sadržaj reprodukuje, distribuira, menja, koristi kao osnova za nova dela, emituje, javno prikazuje i izvodi" - sve to bez obaveštenja i ikakve naknade.

Izvor: T. Schneider / Shutterstock.com

Usledila je snažna reakcija korisnika, među kojima su i nezavisni umetnici iz celog sveta koji koriste WeTransfer za slanje velikih fajlova poput filmskog materijala ili muzike. Korisnici su putem društvenih mreža pokušavali ne samo da ukažu na problem, već i javno obećavali da će prestati da plaćaju i koriste platformu.

Otpor koji su pružili nije prošao bez reakcije, pa je WeTransfer ubrzo izmenio spornu klauzulu, koja sada glasi:

"Ovime nam dajete besplatnu licencu da koristimo vaš sadržaj u svrhu rada, razvoja i unapređenja usluge, sve u skladu sa našom Politikom privatnosti i kolačića."

Kompanija je za BBC izjavila da je klauzula izmenjena jer je, kako kažu, "mogla izazvati konfuziju kod korisnika". Dodali su i da ne koriste veštačku inteligenciju za obradu sadržaja i da sadržaj ne prodaju trećim stranama.

Oglasio se i osnivač WeTransfer-a

Holanđanin Ronald Hans, jedan od osnivača WeTransfer platforme, oglasio se o izmenama Uslova korišćenja i okrivio novog vlasnika.

"Nažalost, to je priroda sistema čiji je sada WeTransfer deo. Bending Spoons koji je kupio kompaniju sprema se za izlazak na berzu, a strategija sa veštačkom inteligencijom je neophodna da bi se povećala tržišna vrednost", rekao je Hans u intervjuu za NRC i dodao: "To je igra brojeva. Nije reč o kreativnosti ni o ljudima. To potpuno ruši ono što sam pokušavao da postignem kada sam - pomalo naivno - pokrenuo WeTransfer."

Iz kompanije Bending Spoons su za NRC izjavili da ne prepoznaju sliku koju Hans prikazuje. Dodali su da nemaju planove za izlazak na berzu, da nikada nisu prodavali korisnički sadržaj i da "nikada ne bi koristili AI samo radi udovoljavanja investitorima".

WeTransfer su 2009. godine osnovali Ronald Hans, Bas Berens i Rinke Viser. Hans je kompaniju napustio 2018, a četiri godine kasnije ona je prodata italijanskom investitoru Bending Spoons.