Od zabrane Instagrama najviše gube mala i srednja preduzeća, tvrde predstvnici gradskih vlasti Istanbula, dok predsednik Turske kaže da se društvene mreže "ponašaju kao mafija svaki put kada su njihovi interesi u pitanju"
Zabrana popularne društvene mreže Instagram u Turskoj, koja je kao i njena mobilna aplikacija nedostupna korisnicima u toj zemlji, traje od prošlog petka.
Predstavnici gradskih vlasti Istanbula, koga vodi opozicija vlastima na državnom nivou, predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu i njegovoj Stranci pravde i razvoja (AKP), izneli su procene finansijskih gubitaka zbog ove situacije.
U zemlji u kojoj, prema tvrdnjama turskih medija, 50 od ukupno 85 miliona građana ima nalog na Instagramu, zabrana te društvene mreže košta 1,9 milijardi turskih lira, odnosno 51,87 miliona evra dnevno, tvrdi Bugra Gokče, predsednik Istanbulske agencije za planiranje (IPA).
"Kada pogledamo te podatke, moramo da se zapitamo da li je ova zabrna kazna izrečena Instagramu ili Turskoj?", naveo je Gokče dodajući da će posledice ovakvih poteza vlasti "nezakonito i bez obzira" snositi isključivo narod, prenosi Turkish Minute.
Erdogan: "Digitalni fašizam"
"Suočavamo se sa digitalnim fašizmom", rekao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji se nije bavio tvrdnjama opozicije o gubicima malih i srednjih preduzeća zbog zabrane Instagrama, već je u razgovoru sa zvaničnicima svoje partije AKP u Ankari, društvene mreže generalno optužio za "fašizam i cenzuru", prenosi AFP.
Platforme društvenih mreža "ne mogu da tolerišu čak ni fotografije palestinskih mučenika, odmah će ih zabraniti i to reklamirati kao slobodu", istakao je on.
"Ove kompanije su objavile rat u virtuelnom svetu, slavnom otporu i herojima palestinskog naroda. Ponašaju se kao mafija svaki put kada su njihovi interesi u pitanju", smatra turski predsednik.
Društvene mreže "poštuju pravila u Americi i Evropi, ali ih namerno ignorišu kada je u pitanju borba protiv štetnog sadržaja u Turskoj", zaključio je Erdogan.
A sastanak?
Četvrtog dana blokade, turski ministar za transport i infrastrukturu Abdulkadir Uraloglu je najavio razgovore sa predstavnicima Instagrama, odnosno njegovih vlasnika kompanije Meta, ali još uvek nije poznato da li je do njega uopšte došlo.
Turska je u petak blokirala pristup Instagramu bez konkretnog objašnjenja, nakon što je prethodno šef komunikacija Predsedništva Turske Fahretin Altun optužio društvenu mrežu za cenzuru.
Instagram je prethodno blokirao objave saučešća nakon ubistva političkog lidera palestinskog Hamasa Ismaila Hanijea u Teheranu prošle srede. Turska Uprava za telekomunikacije (BTK) je, nakon Altunovih optužbi, u petak naložila zamrzavanje pristupa Instagramu na teritoriji te zemlje.
BONUS VIDEO: