Broj korisnika operativnog sistema Windows 10 je počeo da opada, pa se procenjuje da će se taj pad nastaviti kako se bliži trenutak obustavljanja ažuriranja za taj operativni sistem
Od svog lansiranja 2015. godine do danas Windows 10 je postao najpopularniji operativni sistem na desktop računarima širom sveta. Nedavno objavljeni brojevi, međutim, pokazuju da se stvari ti možda malo menjaju.
Drugim rečima, čini se da nastojanje kompanije Microsoft da natera korisnike da pređu na Windows 11 (u sve većoj meri) uspeva.
Novi podaci analitičkog sajta StatCounter pokazuju da upotreba Windows-a 10 doživljava pad. Dok je u maju 2024. godine 7 od 10 računara (70%) koristilo taj softver, taj broj je u junu pao na oko 2 od 3 korisnika (66%) korisnika "desetke".
Istovremeno, broj korisnika Windows-a 11 je dostigao najveći broj korisnika još od kada je 2021. objavljen. U junu je oko 3 od 10 računara na svetu (29,75%) koristilo taj operativni sistem.
Iako ni navdeni pad, a ni rast, ne deluju preterano impresivno, trenutni odnos broja korisnika dva operativna sistema pokazujem najmanje jaz do sada.
Može se pretpostaviti da će taj broj samo još više rasti, budući da Microsoft obustavlja podršku za Windows 10 u oktobru 2025. godine, nakon čega će računari koji ga koriste prestati da dobijaju nova bezbednosna ažuriranja.
Kada je o ukupnoj zastupljenosti Microsoft-ovog operativnog sistema reč, statistika za jun ove godine izgleda ovako:
- Windows 10 – 66%
- Windows 11 – 29%
- Windows 7 – 2,9%
- Windows 8.1 – 0,4%.
Microsoft ipak ostavlja mogućnost nastavka ažuriranja Windows-a 10 i posle zvaničnog obustavljanja, samo što će oni koji se odluče za opciju produžene podrške to morati dodatno da plate, pa ih možda i to ranije natera na prelazak na noviju verziju operativnog sistema.
BONUS VIDEO: