Microsoft više neće slati bezbednosne zakrpe za svoj stari operativni sistem.
Kada je Microsoft pre više od decenije najavio Windows 7 operativni sistem, mnogi su bili skeptični, pogotovo nakon debakla kakav je bio Windows Vista. Ipak, uprkos svemu, Windows 7 se pokazao odlično i postao jedan od najpopularnijih sistema svih vremena.
Koliko je taj uspeh bilo teško ponoviti najbolje govori činjenica da su mnogi preskočili Windows 8 i 8.1 i direktno prešli na Windows 10, a nije retkost pronaći ljude koji i dalje ne žele da se oproste od dobro poznatog okruženja. Ipak, ti korisnici sada rizikuju svoju bezbednost, jer je podrška za Windows 7 i Windows 8.1 zvanično ugašena.
Zapravo, smrt ovih operativnih sistema je počela u januaru 2020. godine, kada je Windows 7 prestao da prima nadogradnje, a Microsoft svojim korisnicima ponudio tri godine sigurnosnih zakrpa ukoliko plate naknadu. Ovaj potez je bio ključan u omogućavanju firmama da na vreme izvrše tranziciju na noviji operativni sistem, ali danas je Microsoft zvanično prestao da podržava ovaj operativni sistem, primoravajući korisnike da se prebace ukoliko vrednuju svoje osetljive podatke.
Prema istraživanju kompanije Statcounter, čak 11,2% korisnika računara je u decembru 2022. godine i dalje koristilo Windows 7, koji je do avgusta prošle godine bio druga najpopularnija verzija Microsoft-ovog operativnog sistema, pre nego što ga je pretekao Windows 11, koji se trenutno koristi na 17% računara. Ukoliko vas zanima zašto se i Windows 8.1 gasi "u paketu" sa svojim prethodnikom - najbolji odgovor jeste da ovaj operativni sistem koristi samo 2,5% korisnika.
Ukoliko i dalje koristite Windows 7, a sigurnosne zakrpe vas ne interesuju, moramo vas podsetiti da od 7. februara Chrome pregledač više neće raditi na vašem računaru.