“Ako ove tužbe prođu internet će se promeniti zauvek!“
Više od 15 izdavačkih kuća u zajedničkoj tužbi traži da se kazni jedan od američkih internet provajdera, jer nije uspeo da suzbije korišćenje svojih resursa za ilegalno preuzimanje torenata i drugih oblika muzičkih sadržaja zaštićenih autorskim pravima.
Za sada je tužba podneta protiv jednog operatora, Frontier Communications, ali je udružena grupa izdavača, među kojima su BMG, Sony Music i Warner Music, najavila mogućnost pokretanja tužbi i protiv drugih operatora u SAD i širom sveta.
Prema navodim tužbe podnete početkom juna “Frontier Communications internet provajder nije uradio dovoljno kako bi suspendovao naloge korisnika, koji su ilegalno preuzimali muzičke sadržaje zaštićene autorskim pravima“.
U tužbi se ne dokazuje njihova veza sa preuzetim sadržajem, ali se izražava sumnja da je do preuzimanja tih sadržaja došlo.
Takođe, u tekstu tužbe se ističe da je Frontier Communications jedan od rajeva za onlajn pirateriju i da ostvaruje zaradu dopuštanjem ilegalnog ponašanja svojih korisnika.
Pre ove kompanije ista grupa tužila je i operatore Cox Communications, Charter Communications i RCN u SAD, ali nijedan sudski postupak još uvek nije završen. U slučaju Cox Communications sudija je doneo odluku da taj internet provajder mora da isplati oko milijardu dolara odštete pomenutoj grupi kompanija, ali je postupak, nakon žalbe i dalje u toku. Predstavnici Cox Communications kompanije izjavili su na jednom od ročišta da će ova odluka, ako ne bude osporena, promeniti internet zauvek.
U Frontier Communications tužbi stoji da je grupa poslala preko 20.000 upozorenja provajderu da njegovi korisnici ilegalno preuzimaju, dele i kopiraju pravima zaštićene muzičke materijale koristeći peer-to-peer mreže, najviše BitTorrent.
Grupa je čak predala spisak navodnih prekršilaca Zakona o pirateriji i navela da je preko 4.000 korisnika širom SAD najmanje tri ili četiri puta ilegalno preuzimalo muzičke sadržaje, a neki korisnici i više od 100 puta. “S obzirom na to da ne čini ništa da zaustavi korisnike da ilegalno preuzimaju zakonom zaštićene sadržaje, a od tih istih korisnika ubira novac za pretplatu, Frontier Communications jasno bira da gleda na drugu stranu i dozvoljava takvo ponašanje“, stoji u podnetoj tužbi u državi Njujork.
Pogledajte koje torent sajtove korisnici najčešće posećuju:
Korisnici tuženog provajdera oštetili su 2.856 držaoca autorskih prava, među kojima su najčešće 2Pac, 50 Cent, Amy Winehouse, Ariana Grande, Avicii, Bon Jovi, Drake, Elton John, Eminem, Jay Z, Kanye West, Lil Wayne, Nas, Nicki Minaj, Nine Inch Nails, Nirvana, Post Malone, Rihanna, The Beatles, The Police, The Rolling Stones, U2, Guns N’ Roses, Elvis, Michael Jackson, Prince i mnogi drugi.
Grupa zahteva da se sud jasno izjasni u vezi sa ovim slučajem i proglasi Frontier Communications krivim za nanošenje štete, uz dodatan zahtev da se ona nadoknadi.
U izjavi za medije iz Frontier Communications bili su vrlo kratki: “Frontier nije učinio bilo šta direktno da krši bilo koja prava vlasnika autorskih prava i zapravo je ukinuo mnoge naloge zbog kojih su se vlasnici autorskih prava žalili. Frontier Communications kompanija veruje da nije učinila ništa loše i energično će se braniti“.
Tuženi operatori i mnogi internet stručnjaci smatraju da internet neće biti isto mesto, ako ove tužbe prođu i da će to dovesti do serijala tužbi u celom svetu. Mnogi smatraju i to da je rešenje problema u saradnji svih istovremeno na suzbijanju piraterije pronalascima novih načina zaštite sadržaja, ali i drugačijim uticajem na korisnike - edukacijom.