Reddit, Twitter, Instagram i ostale omiljene “pričaonice“ onlajn pirata.
Evropska unija novom studijom otkrila je gde se okupljaju onlajn pirati i dokazala da različite teme povezuju te korisnike na različitim mestima.
U zavisnosti od toga koju vrstu sadržaja koriste onlajn pirati o njima se raspituju, dele ih, traže i pričaju o njima na različitim mestima na internetu.
Istraživanje EUIPO regulatornog tela otkrilo je da bi čak 35% svih onlajn razgovora moglo da potpadne pod različite teme o pirateriji.
Tako veliki broj pokazuje da je onlajn piraterija, zapravo u procvatu, a ne u padu, kako bi velike filmske, muzičke i gejming ili softverske kuće volele da bude.
O pirateriji se najviše priča na Facebook, Twitter, Instagram i Reddit mrežama, ipak - nisu sve vrste onlajn pirata “odane“ istim platformama. Najviše priča o pirateriji potpada pod filmske i muzičke teme. Slede igre, zatim elektronske knjige, da bi daleko iza njih bili sport i TV emisije.
O piratskim knjigama u elektronskoj formi najviše se priča na Instagram mreži. O piratskoj muzici se najviše raspravlja na društvenoj mreži Twitter, dok se o filmovima i TV emisijama gotovo po pravilu najviše raspituje i ćaska na Reddit mreži. Twitter je najpopularniji i među sportskim piratima, dok je Facebook jednako zastupljen po svim kategorijama, ali u najmanjim brojevima u odnosu na Instagram, Twitter i Reddit.
Prema ovom EU istraživanju koronavirus pandemija ubrzala je tj. pojačala je značajno priče i teme o pirateriji na ove četiri društvene mreže i taj trend se nastavio i tokom 2021. godine, samo se smenjuju regioni koji u tome prednjače i to zbog promena udara ovog virusa u različitim regionima sveta.