2,5D akcija

Novi nastavak legendarne igre posle 14 godina: Princ od Persije progovorio na maternjem jeziku

Autor Miloš B. Jovanović

Princ se oduvek oslanjao na persijsku mitologiju i iransku kulturu, ali je ovo prvi put da je primarno lokalizovan na farsi, čime kompanija Ubisoft želi da "iskaže poštovanje Persiji i Iranu"

Izvor: Ubisoft

Posle punih 14 godina, Ubisoft je na gejming scenu vratio Princa od Persije. A po prvi put Princ govori "svojim materinjim" jezikom, tačnije jezikom dela sveta iz koga sam potiče – na persijskom, odnosno farsiju.

Osim toga, nova igra čiji pun naslov glasi "Prince of Persia: The Last Crown", prvi je nastavak u dugovečnoj franšizi za čiji je razvoj zaslužan Ubisoft Monpelje, ogranak francuskog giganta gejming industrije poznatog i po razvoju drugog mega serijala igara sa istorijskog podlogom – Assassin's Creed, ali i veoma kvalitetnih 2D "skrol" igara Rayman Legends i Valiant Hearts.

Princ se oduvek oslanjao na persijsku mitologiju i iransku kulturu, ali je ovo prvi put da nije primarno lokalizovan na engleski jezik, čime francuska kompanija želi da "iskaže poštovanje Persiji i Iranu", prenosi BBC.

"Od samog početka smo želeli da predstavimo Persiju i Iran, i da im iskažemo naše poštovanje. Bilo nam je potpuno prirodno da kažemo da, ako se već bavimo nekim delom te kulture, onda moramo biti verodostojni prema toj kulturi i moramo to da uradimo", izjavio je dizajner igre Munir Radi.

Inače, Prince of Persia: The Lost Crown je 2,5D akciona "skrol" igra dostupna za sve platforme, koja ima i Deluxe izdanje koje fanovima donosi više dodatnih sadržaja.

Autori su pokušali da modernizuju igru, prvu u serijalu posle The Forgotten Sands iz 2010. godine, ako ne računamo "spin-off" naslove i rimejk verzije starijih igara. Grafika, inspirisana Sony-jevim animiranim hitom, je unapređena.

Prince of Persia: The Lost Crown
Izvor: YouTube / Ubisoft

Druga modernizacija je podrazumevala kreiranje autentične atmosfere u igri, na način na koji to ovaj serijal nikada ranije nije uradio. Tako su, na primer, u nju ubačeni elementi zoroastrističke religije, koja je osnovana na teritoriji današnjeg Irana.

Producent igre Abdelhak Elges je za BBC rekao da su u razvojnom timu "veoma ponosni" što su uspeli da naprave takve promene.

"Imamo toliko ljudi iz persijskih kultura koji su jako srećni", konstatovao je Radi.

Srećni su i obožavaoci igre koji smatraju da ubacivanjem persijskog jezika Ubisoft napravio "veliki korak napred", s obzirom na to da su, prema njihovom mišljenju, Iran i persijska kultura "nedovoljno zastupljeni u današnjem svetu koji je prezasićen sadržajima zapadne kulture".

Besplatan demo igre Prince of Persia: The Lost Crown dostupan je na sajtu izdavača.

BONUS VIDEO: