Super, ali...

Razer Edge: Dizajn i performanse za sve što Android gejming može da ponudi

Autor Ilija Baošić

Snapdragon G3X Gen 1, AMOLED ekran od 6,8 GHz, odličan dizajn, Kishi V2 Pro kontroler i korektna cena

Izvor: Razer

Kompanija Razer, mnogima najpoznatija po svojim perifernim uređajima, a neki se verovatno sećaju i Razer Phone uređaja lansiranih 2017. i 2018. godine, sada je predstavila svoju prvu gejming konzolu - Razer Edge, čiji tizer smo imali priliku da vidimo krajem septembra.

Razer Edge specifikacije

Na prednjoj strani Razer Edge konzole nalazi se AMOLED ekran dijagonale 6,8 inča, rezolucije 2.400 x 1.080 piksela, koji se osvežava brzinom od 144 Hz i koga štiti neimenovano Gorilla Glass zaštitno staklo. Registrovanje dodira se vrši brzinom od 288 Hz, što je prilično brzo, ali daleko sporije od gejming telefona poput ASUS ROG Phone 6D, koji to čini 720 puta u sekundi.

Razer je za potrebe performansi ovog uređaja sarađivao sa kompanijom Qualcomm, a rezultat te saradnje jeste Snapdragon G3X Gen 1 čipset koji ekskluzivno pokreće Edge. Ovaj čipset poseduje osam Kryo jezgara brzine takta od 3 GHz, Adreno GPU, kao i aktivno hlađenje. Kompanija tvrdi da rani sintetički testovi pokazuju dva do tri puta veće performanse u odnosu na Snapdragon 720G, ali nam to ne govori mnogo, pogotovo ako uzmemo u obzir da ne znamo na koje benchmark testove se ovo poređenje odnosi. Više bi želeli da znamo kako se upoređuje sa Snapdragon 8+ Gen 1 čipsetom koji se pokazao zaista izvrsno.

Uređaj ima bateriju kapaciteta 5.000 mAh i dolazi u konfiguraciji sa 8 GB LPDDR5 RAM i 128 GB interne UFS 3.1 memorije. Za audio su zaduženi dvostruki zvučnici na prednjoj strani i par mikrofona, a tu je i selfi kamera - za sve one koji žele da strimuju na svoj gejmplej.

Gejming

Iako se pretpostavljalo da će Razer Edge biti jedan uređaj, on se zapravo sastoji od tableta koji pokreće Android 12 i Razer Kishi V2 Pro kontrolera. Ukoliko nas pitate, ovo je odlična odluka kompanije, jer su kontroleri daleko podložniji kvarovima, a kako imamo punu fioku pokvarenih džojstika koje niko ne želi da popravi, smatramo da je mnogo bolje rešenje imati mogućnost kupovine dela koji se pokvari, a ne cele konzole. Dodatno, Android igre većinom nisu namenjene kontrolerima, pa će kupci moći da koriste samo tablet kada igraju igre koje zahtevaju upotrebu ekrana na dodir.

Kupci će, osim emulatora, naprednijih i jednostavnijih Android igara, moći da koriste ovaj uređaj i za streaming - bilo da je u pitanju streaming sa lokalnih uređaja ili sa cloud servisa. Razer kaže da Edge podržava Wi-Fi 6E koji radi na "nezagušenom" kanalu od 6 GHz kako bi osigurao minimalno kašnjenje.

Cena i dostupnost

Razer Edge će biti dostupan u tri verzije - Wi-Fi, Founders Edition i 5G. Kada su u pitanju specifikacije, nema razlike u performansama između ove tri verzije. Razer Edge Wi-Fi model je dostupan za 399$ i uz njega dolazi tablet i Razer Kishi V2 Pro kontroler, a kupci koji izdvoje 100 dolara više za Founders Edition, odnosno 499 dolara, će uz uređaj dobiti i bežične slušalice. Cena Razer Edge 5G nije poznata, ali znamo da će biti dostupan samo za korisnike Verizon mobilne mreže i podržavaće 5G konekciju pomoću eSIM kartice.

Razer Edge
Izvor: R Λ Z Ξ R

Alternativno rešenje

Nema sumnje da će Razer Edge biti izvrstan uređaj za gejming, ali postavlja se pitanje da li je zaista potreban vlasnicima flagship pametnih telefona. Ukoliko posedujete uređaj koji performansama može da odgovori na najzahtevnije igre današnjice, možete uštedeti i kupiti samo kontroler za svoj uređaj, a funkcionalnost će ostati ista.

Upravo smo i mi ovo uradili, pa u galeriji ispod možete videti kako izgleda Razer Kishi kontroler povezan sa pametnim telefonom: