Objekat nije vezan za orbitu Sunca, kreće se brzinom većom od 60 kilometara u sekundi i ne predstavlja opasnost.
NASA je potvrdila otkriće međuzvezdanog objekta koji velikom brzinom prolazi kroz naš Sunčev sistem. Ovaj objekat, kojeg je Međunarodna astronomska unija označila kao 3I/ATLAS, tek je treći takve vrste koji je ikada uočen, a ujedno i najveći do sada.
"Činjenica da vidimo određenu zamućenost sugeriše da je uglavnom sastavljen od leda, a ne od stena", rekao je Džonatan Makdauel, astronom iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku, za AFP.
Kometa, koja je prvobitno bila poznata kao A11pl3Z pre nego što je potvrđeno da je međuzvezdanog porekla, ne predstavlja pretnju za Zemlju, rekao je Rihard Mojzl, šef planetarne odbrane u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA). "Proleteće duboko kroz Sunčev sistem, prolazeći tik unutar orbite Marsa", ali neće udariti u Crvenu planetu, rekao je on.
Astronomi još uvek usavršavaju proračune, ali čini se da se objekat kreće brzinom većom od 60 kilometara u sekundi. To znači da nije vezan za orbitu Sunca, za razliku od kometa i asteroida koji potiču iz Sunčevog sistema.
Njegova putanja takođe "znači da ne orbitira oko naše zvezde, već da dolazi iz međuzvezdanog prostora i ponovo odlazi tamo", rekao je Mojzl.
NASA-in projekat ATLAS, smešten na Havajima, otkrio je objekat u utorak. Profesionalni i amaterski astronomi širom sveta potom su pretražili arhive teleskopa i pratili njegovu putanju unazad do 14. juna.
Procene kažu da je objekat širok između 10 i 20 kilometara, što bi ga učinilo najvećim međuzvezdanim uljezom ikada detektovanim. Međutim, objekat može biti i manji ako je napravljen od leda, jer led reflektuje više svetla.
"Postaće sve sjajniji i bliži Suncu do kraja oktobra, i potom će ostati vidljiv (pomoću teleskopa) do naredne godine", rekao je Mojzl.
Tek treći otkriven posetilac iz međuzvezdanog prostora
Ovo je tek treći put da je čovečanstvo otkrilo objekat koji je ušao u Sunčev sistem iz svemira.
Prvi, Oumuamua, otkriven je 2017. godine. Bio je toliko neobičan da je jedan istaknuti naučnik verovao da je u pitanju vanzemaljska letelica, iako je ta ideja kasnije odbačena daljim istraživanjem. Drugi međuzvezdani posetilac bio je 2I/Borisov, primećen 2019. godine.
Mark Noris, astronom sa Univerziteta Centralni Lankašir u Velikoj Britaniji, rekao je za AFP da novi objekat izgleda kao da se "kreće znatno brže od druga dva međuzvezdana objekta koja smo prethodno otkrili". Objekat je trenutno na otprilike istoj udaljenosti kao Jupiter u odnosu na Zemlju.
Astronomi tvrde da da nije izvodljivo poslati misiju u svemir kako bi se presreo novootkriveni objekat. Ipak, ovi posetioci pružaju retku priliku da proučavaju nešto izvan našeg Sunčevog sistema.
Na primer, ako bismo detektovali prekursore života kao što su amino-kiseline na takvom objektu, to bi nam dalo "mnogo više poverenja da uslovi za život postoje i u drugim zvezdanim sistemima", rekao je Noris.