Pomalo bizarni, neki bi rekli i jezivi, robot može da kopira pokrete i izraze lica svog "stvoritelja", a uz pomoć veštačke inteligencije, preuzima neke poslove za koje ovaj nema vremena
Japanski pronalazač Hiroši Išiguro napravio je, za poslednjih 18 godina, šest robota – klonova samog sebe, od kojih svaki sve više liči na njega.
Najnovija kreacija, kojoj je nadenuo ime Geminoid HI-6, predstavlja sasvim realističnog androida koji potpuno podražava njegov fizički izgled, a trenutno je izložen u njegovoj laboratoriji na Univerzitetu u Osaki.
Robot je, prema Išigurovim rečima, kreiran da mu olakša posao. Odnosno, da uz pomoć veštačke inteligencije, preuzme neke od zadataka za koje njegov "stvoritelj" od krvi i mesa nema vremena.
"Glavna karakteristika ove verzije je – razgovor. Integrisali smo u robota veliki jezički model, a zatim smo (u njegovu memoriju) uneli 10 mojih knjiga i skoro sve intervjue koje sam dao za medije" rekao je Išiguro u nedavnom intervjuu za CNBC.
"Robota sam prvo koristio za držanje predavanja, kada sam bio zauzet. Sada, posle predavanja, Geminoid HI-6 može da odgovara na pitanja koja mu postavljaju studenti i publika", dodao je profesor.
Ovaj pomalo bizarni, neki bi rekli i jezivi, robot, osim predavanja i odgovora studentima, može da kopira Išigurove pokrete i izraze lica.
"Koža" robota napravljena je od silikona, a njen osećaj na dodir veoma blizak pravoj ljudskoj koži, kaže profesor čija kreacija još uvek nije u stanju da hoda. On se nada da će je u "bliskoj budućnosti" opremiti "dvonožnim mehanizmom".
Ni glas Geminoida HI-6 takođe nije baš identična kopija njegovog stvaraoca, pošto više zvuči kao "generički odrasli muškarac sa neobičnim naglaskom".
Bez obzira na to, želja da robota učini što je moguće životnijim Išigurov je glavni zadatak, jer on i njegove kolege smatraju da će u budućnosti interakcija čoveka sa humanoidnim robotom treba da postane uobičajna.
"Ako očekujemo da ćemo imati bolje odnose sa robotom, veoma je važno da osećamo intimnost sa njim i da prihvatimo robota kao deo našeg društva", rekao je profesor Hiroši Išiguro za CNBC.
On je prikazao još jedan svoj robotski projekat, hotelsku android recepcionerku po imenu Erika koja može daljinski da se kontroliše, ali i da potpuno autonomno komunicira sa gostima.
BONUS VIDEO: