Oumuamua, prvi poznati međuzvezdani objekat koji je stigao u naš Sunčev sistem, fascinirao je svojom pojavom naučnike i astronome širom sveta. Sada je ovaj misteriozni objekat prošao Plutonovu orbitu i na putu je da nas napusti zauvek.
Kada je 2017. godine Oumuamua ušao u naš Solarni sistem, astronomi su 11 dana sakupljali podatke o ovom čudnom objektu koji je podelio naučnu zajednicu, a svetom je odjeknula vest da neki od njih ne isključuju mogućnost da je u pitanju vanzemaljska tvorevina. Jedan od tih naučnika, koji je i predvodnik ove ideje je Avi Leb, profesor na univerzitetu Harvard.
Na prvi pogled, ova teorija deluje malo verovatno, ali Leb je prezentovao neke veoma interesantne činjenice.
Oumuamua je ušao u naš solarni sistem iz pravca zvezde Vega, koja je udaljena 25 svetlosnih godina, a stvari su postale veoma interesantne dok je prolazio pored Sunca. Umesto da uspori tokom udaljavanja od naše zvezde, kao što to rade drugi objekti u svemiru pod uticajem snažne gravitacije, Oumuamua je zapravo ubrzao i ostavio naučnike u čudu.
Zatim, tu je i pitanje izuzetno neobičnog sastava i oblika ovog objekta, tvrdi Leb. Mnogi astronomi su njegov oblik uporedili sa oblikom tompusa, a problem sa tim je da su šanse da se prirodno postigne ovakva geometrija toliko male, da je to upalilo mnoge crvene lampice. Isti problem se javlja i sa materijalima od kojih je sačinjen Oumuamua. Leb tvrdi da su previše reflekovali svetlost da bi bili komad tipičnog svemirskog kamena ili leda.
Leb je priznao da njegova teorija može biti prilično izazovna za razumevanje. "Neki ljudi ne žele da razgovaraju o mogućnosti da tamo postoje druge civilizacije. Veruju da smo posebni i jedinstveni. Mislim da je to predrasuda koju treba napustiti".
Naravno, mnogi naučnici se ne slažu sa Avijem Lebom, ali od otkrića 2017. godine, Oumuamua je ostao misterija za naučnike i nije postignut značajan napredak u razumevanju ovog objekta, ali jedno je sigurno - Oumuamua putuje izuzetno brzo.
Kada je ovaj međuzvezdani objekat bio najbliže Zemlji, kretao se brzinom od 87,3 kilometara u sekundi. To je tri puta brže od prosečnog objekta u asteroidnom pojasu, 109 puta brže od metka i samo 0,017% brzine svetlosti.
Uprkos velikoj brzini, Oumuamua tek sada, pet godina kasnije, napušta naš Solarni sistem. Upravo je prošao Plutonovu orbitu, prelazeći preko 4,5 miliona kilometara svaka 24 časa. Ipak, potrebno je još dve godine da u potpunosti napusti prostor za koji se smatra da pripada našem Sunčevom sistemu.
Dok Oumuamua žuri ka međuzvezdanom prostoru, napuštajući nas zauvek, naučnici još uvek nisu uspeli da ga klasifikuju. Prvo se smatralo da je asteroid - velika stena iz dalekog zvezdanog sistema - a zatim kometa - svemirski komad leda koji se odvojio i uputio ka nama, ali koncenzus nikada nije postignut, a naučnicima je preostalo da proučavaju malu količinu podataka koja je prikupljena o ovom objektu dugačnom 400 metara i spekulišu o njegovom postanku dok se udaljava od nas.