Sulud plan

Zašto je Amerika želela da baci 520 nuklearnih bombi na Izrael

Autor Ilija Baošić

Dokument sa kog je 1996. godine skinuta oznaka poverljivosti opisuje sulud plan.

Izvor: Pixabay

Memorandum iz 1963. godine, sa kojeg je skinuta oznaka poverljivosti 1996. godine, opisuje šokantan predlog za izgradnju nove rute između Crvenog i Sredozemnog mora. Plan je predviđao korišćenje 520 nuklearnih bombi za "iskopavanje" alternative Sueckom kanalu kroz Izreal.

U memorandumu je navedeno da bi zanimljiva primena nuklearnog iskopavanja bila kanal na nivou mora dugačak 260 kilometara preko Izraela. Dalje je navedeno da bi tradicionalne metode iskopavanja bile "neverovatno skupe", dodajući da "izgleda da bi nuklearni eksplozivi mogli biti profitabilno primenjeni u ovoj situaciji".

Zaključeno je da bi razvoj takvog kanala bio strateški vredna alternativa sadašnjem Sueckom kanalu i da bi verovatno u velikoj meri doprineo ekonomskom razvoju". Može se reći da je ovo bilo veoma tačno u martu 2022. godine, kada se teretni broj zaglavio u Sueckom kanalu, što je zaustavilo sav saobraćaj i dovelo do kašnjenja koja su vlasnike preduzeća koštala značajne količine novca.

Dokument je izradila Nacionalna laboratorija Lorens Livermor uz podršku američkog Ministarstva energetike i detaljno je opisao trasu kanala preko pustinje Negev u Izraelu, povezujući Mediteran sa Akapskim zalivom, nudeći rutu do Crvenog mora i Indijskog okeana.

U dokumentu piše da se ruta sastoji od "praktično nenaseljene pustinjske pustoši" koja je "na taj način podložna metodama nuklearnog iskopavanja". Ceo dokument možete pročitati na sajtu američkog Ministarstva energetike.

Tagovi