Pre nekoliko dana sagovornik nam je bio Luis Ksingang, direktor marketinga u kompaniji Huawei sa kojim smo razgovarali o rastu poslovanja i planovima za ovu i naredne godine, i moramo vam reći da su veoma ambiciozni.
Ono što nikada nije manjkalo u planovima kompanije Huawei, od prvog trenutka kada su predstavili svoje pametne telefone u Evropi, su ambicije. Bogati znanjem i kvalitetnim proizvodima, brzo su se probili do svih segmenata kupaca, a evo šta možemo da očekujemo do kraja ove, i u godinama koje dolaze.
Naš sagovornik Luis Ksingang istakao je da strategija u Srbiji obuhvata dalji razvoj ekosistema uređaja i bogatiju ponudu koja kupcima omogućava da iskoriste sinergetski efekat kada imaju više različitih proizvoda.
Kao što smo imali prilike da vidimo sa MatePad 11, ali i novom linijom monitora, ne radi se samo o periferijama koje se lepo slažu samo uz pametne telefone.
Mada, ni na tom polju nema zastoja, jer ćemo, prema najavama našeg sagovornika uskoro moći da vidimo novu generaciju pametnih satova i slušalice.
Huawei MatePad 11 tablet i M pencil sa Cover Keyboard
Harmonija uređaja
Fokus kompanije Huawei je svakako na međusobnu povezanost njihovih uređaja, bilo da koristite slušalice, telefon, monitor, tablet, laptop, desktop, televizor ili pametni sat. Kao što smo već videli, HarmonyOS je osmišljen tako da omogućava zajedničku interakciju između uređaja i ceo dijapazon mogućnosti poput jednostavnog povezivanja i deljenja podataka.
Kada su novi uređaji koji će debitovati na našem tržištu u pitanju, pored pomenutih FreeBuds slušalica i pametnog sata, a u septembru bismo mogli da vidimo i novi pametni telefon nova serije.
Najslađe je Huawei tradicionalno ostavio za kraj (godine), kada možemo da očekujemo telefon koji čekamo već skoro dve godine – novu Mate 50 seriju.
Pored raznih najava, naš sagovornik je pomenuo i da ćemo videti i nove modele laptopova, ali, za razliku od dosadašnjih premijum MateBook modela, sada bi kod nas mogli da stignu cenovno pristupačnije verzije. Oni bi trebali da donesu deo onoga što nudi MateBook, u nešto više budžetski orijentisanom paketu, sa Core i3 procesorima i skromnijim sveukupnim performansama, što zvuči obećavajuće.
E-tablet
Ono što nam se posebno svidelo je prilika da iz prve ruke isprobamo MatePad Paper, veliki tablet sa e-ink ekranom, potpuno novu kategoriju koja spaja e-čitače, tablete i grafičke table u jedan uređaj. Naime, pored impresivne dijagonale od 10,3 inča na ekranu sa 4:3 odnosom stranica, MatePad Paper takođe ima HarmonyOS i nudi osnovne office funkcionalnosti poput email klijenta, i multimedije, ali i odlične grafičke table, koja osim za beleške može da koristi i za crtanje.
MatePad Paper pokreće Kirin 820 čipset sa 4&64 GB memorijskom konfiguracijom, Wi-Fi mogućnostima, stereo zvučnicima, brzim punjenjem i senzorom otiska prsta smeštenim u Power taster. Model koji smo mi videli imao je odličnu futrolu od veštačke kože i Huawei M-Pencil 2, koja se magnetom povezuje na tablet, kao što smo to videli kod MatePad 11.
Kako prodaja u Srbiji još uvek nije počela, gospodin Ksingang je rekao da se ne zna precizna cena, ali da očekuje da će se ona kretati u rangu između 400 i 450 evra, što je više nego korektno za uređaj ovog tipa. Ono što smo takođe mogli da primetimo je da je kvalitet izrade na vrlo visokom nivou, kao i da sam uređaj nije mnogo težak, što omogućava njegovo nošenje u torbi, bez mnogo brige da će vas zaboleti rame od dodatnog tereta.
Pametnim koracima - napred
Huawei ima svoju strategiju koja polako, ali sigurno daje rezultate. Težnja ka nezavisnosti u današnje vreme, kada se svaki uređaj sastoji od desetine hiljada delova, koji se prave na svim stranama sveta znatno otežava realizaciju ove ideje, ali je slično bilo i kada je kompanija ostala uskraćena za Google servise na svojim telefonima i pristup tehnologijama koje su dosad koristili.
Kao što i znamo, razvoj svojih komponenata zahteva ogromne napore i investicije, a posebno mnogo vremena, pa prave novotarije i ozbiljne promene kada su pametni telefoni i proizvodi koji imaju kompleksne komponente možemo da očekujemo tek za godinu-dve dana. Iako nije mogao mnogo više da nam kaže o tome šta se sprema, naš sagovornik je napomenuo da se radi o velikim promenama, kao što smo i navikli od njih.