Prošle godine Huawei je prodao svoj Honor pod-brend kako bi ova kompanija mogla da izbegne sankcije koje oni trpe, ali izgleda da američka vlada povezuje krivicu…
Pod lupom političara
Iako nije zvanično objavljeno, sumnja se da je Huawei prodao Honor brend za 15 milijardi dolara, ali izgleda da je uz prodaju došao i paket krivice koji se ne pominje nigde u ugovorima, a koji bi mogao ozbiljno da naškodi kineskom proizvođaču. Odvojivši se od svoje matične kompanije Honor je dobio zeleno svetlo da njihovi telefoni koriste Google servise i američke tehnologije, ali je cela priča stavljena pod lupu vrednih američkih političara kojima se to nikako ne sviđa.
Nije im svejedno
Izgleda da republikance "žulja" činjenica da je Honor nekako uspeo da izbegne sudbinu koja je zadesila Huawei, pa se sada zalažu da se lista entiteta sa kojima američke firme ne smeju da sarađuju proširi za još jedno ime na slovo H.
Huawei na crnoj listi
Da podsetimo, Huawei je dospeo na "crnu listu" zbog navodne povezanosti sa Kineskom komunističkom partijom, odnosno vladom Republike Kine, čime su postali pretnja po nacionalnu bezbednost. Kada dospete na pomenutu listu dobijate zabranu za poslovanje u SAD i sa firmama koje su američkog porekla ili imaju američki kapital. Otprilike sve veće kompanije na svetu, uključujući Google, Snapdragon i druge bitne proizvođače ključnih komponenata. Posledica sankcija je prekid saradnje sa kompanijom Huawei koja je godišnje plaćala preko 12 milijardi dolara američkim kompanijama i 40.000 ljudi koji su ostali bez posla u Americi. Huawei je pao iz vrha svetske liste proizvođača pametnih telefona na sedmo mesto, iako je ova kompanija u svom naletu od pre nekoliko godina počela ozbiljno da konkuriše južnokorejskog gigantu – kompaniji Samsung, koja je svetski broj jedan godinama unazad.
A u pismu piše...
Prema pisanju kineskih novina čak 14 republikanaca, članova Kongresa je zatražilo američkom Ministarstva trgovine da Honor obuhvati sankcijama koje ima Huawei. Po njima Honor je bio deo kompanije Huawei i da je jedini razlog za njihovu prodaju bio da bi izbegli američke sankcije, što nije smelo da se dogodi. Ministarstvo je pozdravilo zabrinutost članova Kongresa i reklo da će nastaviti da pregleda informacije koje su dostupne kako bi identifikovali potencijalne kompanije koje bi trebale da se nađu na listi.
honor 50 telefoni prodaja kupovina cene imaće google specifikacije foto video honor 50 pro
Koliko sankcije štete kompaniji Huawei nabolje govori činjenica da njihov najnoviji flagship P50 nema 5G konektivnost, jer kompanije iz SAD koje prave 5G čipove ne smeju da sarađuju sa svim entitetima sa liste.
Ukoliko američko Ministarstvo trgovine uvaži zabrinutost političara, Honor bi mogao da bude u velikom problemu koji bi im znatno onemogućio dalji rast i razvoj, koji je krenuo lepo, a po svemu sudeći, amerikancima se nikako ne sviđa potez koji je Huawei napravio.
A gde ima dima…