Izgleda da kopanje kriptovaluta može da se izvede na gotovo svemu. Zbog čega ne bi moglo i na 40 godina starom Commodore 64 računaru?
Sa velikim porastom cena kriptovaluta, posebno dve najpopularnije - Bitcoin i Ethereum, kriptovalute i sve u vezi sa njima postaje popularno. Rudarenje je posao koji zahteva specifičan i nadasve jak hardver da bi efikasno odrađivao kompleksne matematičke kalkulacije za koje dobijate monetarnu kompenzaciju.
Te matematičke kalkulacije je moguće odrađivati gotovo na bilo kojem uređaju koji ima procesor, što smo već videli kod korisnika koji je u nedostatku grafičkih karti za kopanje Bitcoina uposlio svoju 30 godina staru Game Boy konzolu. Sličnom logikom se vodio i tjuber sa kanala 8-Bit Show And Tellkoji je pokazao da je rudarenje Bitcoina moguće na Commodore 64 računaru sa procesorom na 1 MHz.
Korišćenje Commodore 64 je jedan od najneefikasnijih načina za kopanje kriptovaluta
Korišćenjem C64 Bitcoin Miner softvera za rudarenje i vi možete obrisati prašinu sa vaše C64 mašine i ubaciti svoj računar među rudare. Zbog slabe konfiguracije, kopanje će vas poterati u minus, ali ćete se bar sigurno dobro zabaviti.
Regularni Commodore 64sa pomenutim 1 MHz procesorom može da kopa 0,2 h/s pri oko 21W potrošnje na sat vremena, odnosno da ostvari hash rate od 3,5 sekundi. U poređenju sa današnjim modernim sistemima koji sa šest grafika novije generacije mogu da obezbede oko 260Mh/s za kopanje Bitcoin kriptovalute sa potrošnjom od oko 1400W Commodore 64 će vas koštati oko 350 dinara mesečno zbog potrošene struje. To i nije toliko strašno.
Kako Commodore 64 nije baš najvičniji 32-bitnim proračunima koje koristi program za Bitcoin rudarenje, efikasnost je problematična. Korišćenjem SuperCPU akceleratora koji ima brzinu procesora od čak 20 MHz podiglo je hash rate sa 3,5 sekundi na 0,3 sekunde, što je deset puta brže, a optimizacijom SuperCPU je postignuta brzina od 0,1 sekunde.
Ovaj video je dokaz da se kriptovalute mogu kopati na gotovo bilo čemu sa procesorom, od pomenute Game Boy konzole, preko starih računara i telefona, do pametnih tostera i sličnih uređaja.
Kopate li vi nešto, makar rekreativno? (bašta se ne računa)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.