Anketa

Prednosti i manje zakrivljenih ekrana na pametnim telefonima

Autor Ilija Baošić

Koje su dobre i loše strane zakrivljenih ekrana? Pročitajte u nastavku.

Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Kada je Samsung 2014. godine predstavio Galaxy Note Edge, bilo je jasno da će zakrivljeni ekrani imati svoje mesto među pametnim telefonima. Ipak, osam godina kasnije, ova vrsta ekrana više nije tako primamljiva kupcima kao što je nekad bila, a čak može biti presudan faktor da li će neko uopšte razmotriti kupovinu telefona.

Ipak, uprkos nekim lošim implementacijama ove forme displeja i brojnim manama korišćenja uređaja sa istim, postoje i mnoge pozitivne stvari koje zakrivljeni ekrani donose, a upravo je to tema ovog teksta.

Dobra strana zakrivljenih ekrana

Pre svega, iako je lepota u oku posmatrača, nesumnjivo je da telefoni sa zakrivljenim ekranima zaista izgledaju lepo. Zakrivljenost stakla korisniku daje utisak da su ivice displeja manje nego što zaista jesu, a zbog dodatne površine koju ekran zauzima, okviri telefona su tanji nego što je to slučaj sa uređajima sa ravnim ekranom.

Naravno, nije sve u estetici. Zakrivljeni ekrani smanjuju subjektivni osećaj debljine telefona, čineći ga komfornijim za rukovanje i olakšavajući pritiskanje elemenata korisničkog interfejsa palcem, što je posebno izraženo na uređajima čija dijagonala panela je veća od 6,5 inča. Takođe, ukoliko je ekran zakrivljen na sve četiri strane, isto se može reći i za korišćenje u horizontalnom položaju tokom gejminga ili gledanja sadržaja.

Zakrivljeni displeji takođe proizvođačima daju šansu da u svoj korisnički interfejs unesu nove i jedinstvene načine interakcije. Najčešći primer toga je osvetljivanje ivica ekrana kako bi se korisnik obavestio o novoj notifikaciji, čineći vizuelno obaveštenje lakšim za primećivanje sa distance ili kada je uređaj okrenut licem na dole. Drugi primeri uključuje kontrolisanje zvuka duplim dodirom ivice, brzo pozivanje nedavno korišćenih aplikacija i korišćenje prostora zakrivljenog dela panela za postavljanje dodatnih dugmića u igrama.

Loša strana zakrivljenih ekrana

Iako zakrivljeni ekrani postoje na tržištu već dugi niz godina, proizvođači i dalje imaju problema da svoje uređaje učine imunim na slučajne dodire u zonama gde se displej savija. Ovo ume da bude vrlo frustrirajuće za korisnike, pogotovo kada se prečesto dešava.

Iako smo poslednjih godina videli ublažavanje zakrivljenja, to nije oduvek bio slučaj, pa su neki modeli imali toliko zakrivljen ekran da je bilo teško videti bočne ivice istovremeno, pa samim tim i deo sadržaj koji je na tim delovima prikazan. Takođe, zbog prirode stakla i refrakcije svetlosti, početak zakrivljenja je gotovo uvek primetan u dobro osvetljenom prostoru, što može da naruši imerziju.

Kako zakrivljeni ekrani većom površinom "grle" uređaj, više su izloženi u slučaju pada telefona, pa samim tim i skloniji lomovima. Naravno, ne pomaže ni to što su često vrlo skupi za zamenu u slučaju nezgode, a ni to što je vrlo teško pronaći zaštitno staklo koje će se savršeno prilepiti uz površinu displeja i neće se odlepiti.

Koju formu ekrana birate kada kupujete nov telefon?

U našoj potrazi za idealnim prosečnim telefonom, juče smo vas pitali da li više volite AMOLED ili IPS LCD ekrane, a danas nas zanima koju formu ekrana birate kada kupujete nov telefon.