ToF kamera nije novost, ali je sve važnija zbog zaštite privatnosti korisnika na mobilnim telefonima.
Kompanija HONOR praktično se vratila na globalno tržište svojom novom Magic linijom telefona od kojih smo upoznali HONOR Magic4 Lite kroz nekoliko vrlo zanimljivih priča, ali i moćniji tj. flagship telefon HONOR Magic4 Pro.
Ovaj model osim značajnih poboljšanja kad su ekran, kamera i dizajn u pitanju donosi i poboljšanja privatnosti i bezbednosti podataka korisnika.
Osim uobičajenih sistema zaštite privatnosti i sigurnosti podataka, kakvi su skener otiska prsta, PIN kod zaključavanje i drugi mehanizmi, HONOR Magic4 Pro donosi i novu prednju kameru, koja je zadužena isključivo za 3D skeniranje lica i proračun kadra.
3D kamera za skeniranje lica je smeštena u takozvani isečak oblika pilule u prednjem delu telefona s leve strane (u ekranu), odmah pored selfi kamere.
Zadužena je za brzo i precizno 3D skeniranje lica kako bi se izvršila identifikacija korisnika. U ovom procesu dolazi do skeniranja ne samo kontura lica, nego i njegove kompletne površine, uključujući i oči, kako bi se napravila reljefasta mapa svih ispupčenih i uvučenih tačaka na licu i očiju. Na taj način gotovo je nemoguće prevariti ovaj 3D sistem skeniranja fotografijom ili na drugi način, za šta je zaduženo lasersko 3D skeniranje.
Tehnički, ovo je ToF kamera (Time of Flight) koja “oseća prostor“, da to tako kažemo i osim za bezbedno skeniranje lica istovremeno se koristi za proračun kadra i primenu boke i drugih efekata fotografisanja.
Uz Snapdragon 8 Gen 1 čipset u telefonu se nalazi i nezavisni bezbednosni čip, koji je zadužen za kontrolu i bezbedno korišćenje osetljivih podataka. Bilo koji podatak, koji se nalazi u ovom nezavisnom čipu, ne može bez provere da uđe niti napusti čip, i to isključivo uz prisustvo enkripcije i drugih slojeva zaštite, koje mogu da rastumače i primene jedino komponente unutar HONOR Magic4 Pro telefona.
Skeniranjem lica možete da zaštitite osetljive podatke ili delove menija, kao PIN kodom ili otiskom prsta
Važno je istaći da postoji i Dual TEE Security OS razvijen u saradnji sa Qualcomm kompanijom, koji upravlja rukovanjem osetljivim podacima tako da oni u svakom trenutku budu zaštićeni i da bude onemogućeno njihovo preuzimanje - komunikacija tih podataka u unutrašnjosti uređaja hardvera i softvera ostaje moguća samo unutar njega, jer je enkriptovana s kraja na kran (End-to-End) i nemoguće ju je dešifrovati izvan HONOR Magic4 Pro čipova zaduženih za to.
Na ovaj način, korišćenjem dodatne kamere HONOR je rešio dve problematične situacije - kvalitet selfi fotografija i ono važnije, bezbedno i pouzdano skeniranje lica i upravljanje osetljivim podacima.
HONOR Magic4 Pro je na tržištu Srbije u slobodnoj prodaji dostupan od 9. juna, kod odabranih partnera, po preporučenoj maloprodajnoj ceni od 139.990 dinara.
Više detalja pronađite na HONOR Srbija sajtu.
/PROMO TEKST/