Od svoje premijere početkom februara Samsung Galaxy S22 Ultra je već nekoliko puta bio na radnom stolu nekih od poznatih YouTube kanala i videli smo ga detaljno spolja i iznutra. Evo zbog čega ljudi vole da gledaju kako neko rastavlja telefone do poslednjeg šrafa?
Jedan od najpoznatijih YouTube kanala koji se bave "testiranjem" telefona i još ponekim drugim stvarima, JerryRigEverything nedavno je objavio snimak svog testa izdržljivosti najboljeg Samsung telefona za 2022. godinu.
Iako je S22 Ultra test prošao sa visokim ocenama, naredni korak, rastavljanje telefona i analiza unutrašnjosti je ono što smo svi čekali da vidimo. Za razliku od prostog rastavljanja i pokazivanja koliko je nešto teško za popraviti ili ne, Zek sa pomenutog YouTube kanala često primeti neke stvari koje drugima promaknu.
Spojene kamere i sočiva
Primera radi, kod S22 Ultra možete videti da je ceo sistem kamera iz jednog dela, iako sa spoljne strane ne izgleda tako, kao i da na staklenim leđima postoji metalno ojačanje baš za kućište kamera ispod. Ovo je dobra stvar, jer postoji ojačanje sa zadnje strane, koje će omogućiti da telefon izdrži i neko jače maltretiranje, ali i loše, jer ćete, ukoliko vam naprsne jedno od sočiva, morati da menjate svih pet, verovatno zajedno sa zadnjom stranom.
Takođe, iako je S22 Ultra veliki telefon, jedan od najmanjih delova u unutrašnjosti je matična ploča - srce telefona, i deo koji je, po površini možda čak i manji od četiri kamere i njihovog kućišta.
Popravka deluje relativno jednostavno
Pozitivna stvar je što je i S22 Ultra, kao i svoji prethodnici jedan od telefona koji se relativno jednostavno popravlja. Potrebno je da malo zagrejete zadnju stranu i onda nečim oštrim razdvojite lepak između staklene zadnje strane i rama telefona, ali i da pazite da slučajno ne zasečete neki od trakastih kablova, kao što je to Zek uradio u video snimku.
Samsung se potrudio da izoluje telefon od vode i prašine sa spoljne strane, što je posebno impresivno kod kućišta olovčice. Umesto da je u pitanju deo aluminijumskog kućišta, Samsung je odabrao vrlo elegantnu opciju - plastični slot. Kako se olovčica puni bežično, nema potrebe da njen slot ima bio kakav fizički kontakt sa unutrašnjosti telefona, čime je ovaj problem rešen.
Lepak, lepak, i još malo lepka
Naravno, Samsung nastavlja filozofiju da lepka za bateriju nikad nije dovoljno, pa ukoliko planirate zamenu baterije spremite pozamašnu količinu alkohola i omanji pajser kojim ćete napraviti polugu.
Ono što smo već znali je da se Samung ove godine baš potrudio oko hlađenja, i kod Exynos i kod Snapdragon verzije, sa velikim bakarnim hladnjakom koji pomaže ravnomernije rasipanje toplote sa čipseta.
Ukoliko nas pitate, svidelo nam se što je Samsung nastavio sa modularnim dizajnom, pa su matična ploča, kamere i sekundarna matična ploča odvojeni elementi, koji se relativno jednostavno mogu zameniti ukoliko se desi problem sa nekim od njih. Uostalom, ceo video možete pogledati sami i dati sud o tome da li vam se novi Samsung Galaxy S22 Ultra više sviđa od spolja ili iznutra:
Nakon što su uspeli da izoluju unutrašnjost Galaxy Z Fold 3 i Z Flip 3 telefona, tako da budu vodootporni, zaista ne sumnjamo da su uradili dobar posao na mnogo manje izazovnom S22 Ultra. Ne treba zaboraviti ni impresivne performanse stereo zvučnika, a još jednom se pokazalo da Samsung koristi mekane loptice unutar mini rezonantne kutije, da pojača glasnoću i učini da zvuk deluje jači nego što jeste.
Bez ikakve sumnje Samsung Galaxy S22 Ultra je opravdao očekivanja flagship modela ove kompanije i zaista se nema šta zameriti. Cene u Srbiji su još uvek u pretprodajnom maniru, pa ukoliko planirate upgrade, a želite zaista najbolje što Android svet može da ponudi, bacite pogled, u toku su fini popust i Samsung Buds Pro slušalice kao poklon.