Monopol

EKSPLOATISANJE MOĆI I "BRANJE TUĐIH PLODOVA": Nova tužba, novi problemi za Apple!

Kompanija Apple je izgradila ekosistem u kom oni vode glavnu reč.

Apple Tim Kuk
Izvor: MONDO / Apple

Regulatorna tela Velike Britanije su pokrenuli zvaničnu istragu protiv kompanije Apple i njene prodavnice aplikacija AppStore.

Kompanija iz Kupertina se tereti za "sumnju na antikonkurentsko ponašanje“.

Istraga će uzeti u obzir optužbe da Apple iskorišćava svoju moć tako što na svojim uređajima kontroliše koji softveri mogu da se instaliraju i to jedino preko App Store prodavnice. Uprava za konkurenciju i tržište (CMA) ističe da je to početak istrage, te da "nije doneta odluka o tome da li je Apple prekršio zakon".

Ovo je poslednja u nizu istraga protiv Apple-a, Evropska komisija ima čak četiri otvorena slučaja protiv te kompanije, a i regulatorna tela Sjedinjenih Američkih Država će takođe pažljivo pregledati ovu "radnju". Istraga koju je pokrenuo digitalni sektor CMA, kao i pojedini programeri, ističe da uslovi Apple-a "nisu fer i da bi mogli da prekrše zakon o konkurenciji", prenosi Independent.

Iako još uvek nije obelodanjeno koji su to programeri u pitanju, postoji mogućnost da iza toga stoji Epic Games koji je u nekoliko navrata isticao kako Apple naplaćuje proviziju za aplikacije koje se prodaju u App Store prodavnici. Programeri su primorani da koriste Apple-ov sistem koji uzima i deo od transakcija unutar same aplikacije (znači ne preko App Store-a), te da ne mogu da se opredele za jeftinije alternative pošto ih nema.

"Milioni koriste aplikacije svakog dana da pogledaju prognozu, naruče hranu, igraju video igre, itd. Optužbe da Apple koristi svoju poziciju na tržištu kako bi postavio uslove koji nisu fer i koji ograničavaju konkurenciju i izbor, mogu da potencijalno naprave štetu korisniku koji kupuje aplikacije, nalažu pažljivo ispitivanje!" - rekao je Andrea Košeli, izvršni direktor CMA.

Kompanija Apple ističe da 30% koliko uzimaju od jedne transakcije unutar njihove prodavnice, se slaže sa tržištem, to jest Google PlayStore isto naplaćuje toliko, ali za razliku od iOS uređaja, Android nudi alternative, te aplikacije možete da preuzmete i u drugim prodavnicama.

"Radujemo se što ćemo raditi sa CAM kako bi objasnili smernice za privatnost, bezbednost i sadržaj koji se nalazi na App Store-u, verodostojnoj prodavnici aplikacija za potrošače i programere" - stoji u saopštenju kompanije Apple.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.