Katastrofa!

POKRADENI PODACI KORISNIKA IZ SRBIJE: Hakovano skoro 165.000 naloga domaćih korisnika, lični podaci već su onlajn!

Neverovatan propust kompanije Facebook koja odbija da odreaguje!

Izvor: Mondo / YouTube / Printscreen / Marques Brownlee

U 2019. godini se dogodio propust kompanije Facebook u kom su privatni podaci više od 530 miliona korisnika otkriveni.

Dve godine kasnije brojevi telefona tih korisnika se prodaju na Telegram aplikaciji i to preko bota!

Kako ističe Alon Gal, istraživač za bezbednost, osoba koja poseduje tog bota ima podatke više od 530 miliona korisnika širom sveta, a sve zahvaljujući tom propustu kompanije Facebook. Sa velikom bazom podataka, potrebno je i veštine da se nađu korisni podaci korisnika. Kako treba da postoji interakcija između osobe sa tim informacijama i potencijalnom mušterijom, svi problemi vezani za ovu primopredaju su rešeni zahvaljujući tome što je napravljen Telegram bot.   

Bot dozvoljava da se nabave informacije preko dva načina, ukoliko kupac poseduju korisnikov Facebook identitet onda mogu da nađu broj te osobe, dok isto važi i za obratnu situaciju. Ovakve usluge se naplaćuju, to je uglavnom cena od 20 dolara, ali postoje i paketi sa više informacija za manju cenu, prenosi The Verge. Za 5.000 dolara se mogu nabaviti privatni podaci 10.000 korisnika. 

Ovaj bot je počeo sa radom 12. januara 2021. godine, a podatke koje prodaje su iz 2019. godine. Iako to možda deluje kao da ima zastarele podatke, zapitajte se kada ste poslednji put promenili broj telefona. Sve ovo je katastrofalna reklama za kompaniju Facebook koja već ima istoriju prikupljanja ličnih podataka, kao i brojeva telefona, svojih korisnika, na ruku im ne ide ni fijasko WhatsApp aplikacije.

Još uvek je nepoznato da li je neko kontaktirao Telegram sa zahtevom da se ukine ovaj bot. Ti podaci korisnika društvene mreže Facebook će svakako ostati u njihovom vlasništvu, te nema sumnje da će se kad-tad ponovo pojaviti. "Veoma je zabrinjavajuće videti da se podaci tih veličina prodaju u zajednici sajber kriminala. Tajno se povređuje privatnost, a ti podaci će se gotovo sigurno iskoristiti za smišing (vrsta fišinga koja koristi poruke ili telefonske brojeve kako bi prevarili potencijalnu žrtvu) i druge takve aktivnosti. Veoma je važno da Facebook obavesti sve svoje korisnike o ovom propustu kako bi bilo manje šanse da postanu žrtve hakovanja" - istakao je Gal za Motherboard. Kompanija Facebook se nije oglašavala.

Da stvar bude neverovatnija, Gal je podelio i koje zemlje su pogođene ovim propustom, te se na spisku nalazi i Srbija. Podaci 162.928 ljudi iz naše zemlje se prodaje putem Telegram bota, ako je verovati ovim navodima. U našoj galeriji pogledajte koliko su i ostale zemlje pogođene ovim propustom, situacija u regionu ne obećava!

Ovako izgleda transakcija.

Da li vi koristite Facebook servise? 

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.