Zaista nesvakidašnji problem.
Kompanija Microsoft je najavila da planira da popravi zaista bizaran problem operativnog sistemaWindows 10 koji može da ošteti podatke hard diska.
Okarakterisan je kao "gadna ranjivost", a dozvoljava napadačima da u ZIP podatku, pa čak i u jednostavnoj Windows prečici ili folderu, sakriju zlonameran kod.
Sve što je potrebno da korisnik uradi kako bi ga aktivirao je da otvori taj ZIP file kako bi pogledao šta se tu nalazi ili prosto da ga ekstraktuje (izvuče podatke iz tog ZIP-a), jednom kada se to uradi ona automatski pokreće proceduru sa kojim se podaci hard diska oštećuju, odnosno postaju "korumpirani".
Vil Dorman, analitičar za ranjivosti na CERT Coordination Center je potvrdio da se ovo zaista događa, te da postoji još načina kako on može da se pokrene. Ističe da ova ranjivost na Windows 10 operativnim sistemima postoji skoro tri godine, te da je on prijavio ovaj problem pre dve godine, ali da još uvek nije popravljen, što znači da je ovaj problem bio i u pređašnjim verzijama, ali i u najnovijoj.
"Svesni smo ovog problema i obezbedićemo zakrpu u budućem izdanju" - ističe predstavnik kompanije Microsoft za The Verge. Pojedini korisnici su otkrili da ova ranjivost može da se pokrene i ukoliko ga nalepite na internet pregledač. Korisnik će morati da ributuje (reboot-restart) svoj računar kako bi popravio oštećene podatke. On će pokrenuti CHKDSK proces koji bi potom trebao da popravi hard disk.
Ovaj bag ne zahteva dozvolu admina kako bi se uključio ili napisao specijalne prohteve. Sve ovo bi moglo da donese veliki problem IT adminima ukoliko CHKDSK ne uspe da popravi, te će se morati okrenuti manuelnom "restauriranju" podataka.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.