Šta biste vi hteli da ostane u 2020. godini?
2020. godina je bila veoma bitna za pametne telefone, 5G je postao pristupačniji, te se nije nalazio samo na premijum uređajima, dobili smo mnogo bolje telefone na preklapanje, a što je možda i najveći korak u godini za nama, telefoni srednjeg nivoa su postali bolji nego ikada.
Ipak, ne može se reći da je ovo bila sjajna godina za industriju mobilnih telefona, te postoje stvari koje ne bi voleli da vidimo i u narednoj godini!
5G 5G 5G 5G 5G
Potpuno razumemo zašto se sufiks "5G" stavlja u nazivima telefona prvih nekoliko godina, ali podrška za istu je u ovoj godini nikad veća, te smo dobili veliki broj uređaja sa 5G u imenu. Nadamo se da će proizvođači napustiti ovaj trend u narednoj godini, makar kada su u pitanju premijum telefoni. Koliko ovo zna da bude banalno, pokazuje i potez američkog mobilnog operatera koji je telefon Nokia 8.3 nazvao Nokia 8 V 5G UW.
Kamere od 2 megapiksela
Jedan od najiritantnijih trendova u prethodne dve godine, a kada su u pitanju kamere telefona, je upotreba senzora od 2 megapiksela koje su veoma niskog kvaliteta. Kompanije kao što su Xiaomi, Realme, Samsung, Oppo i druge su prisvojili ovu strategiju kako bi mogli da se hvale sa četiri kamere na pozadini uređaja.
Voleli bi da vidimo veći napredak glavnih kamera, kao i ultraširokih, kompanija Samsung je na pravom putu pošto postoje navodi da razvija kameru od čak 600 MPx. Ukoliko popularni brendovi baš žele da se fokusiraju na četiri kamere, nadamo se da će unaprediti da poslednja ima višu rezoluciju sa autofokusom, umesto obične kamere od 2 MPx.
Presporo brzo punjenje
Google Pixel 5 ima mizeran punjač od 18W (vati), dok su iPhone 12 i LG V60 nešto brži sa 20W i 25W. Voleli bi da svi premijum telefoni imaju punjače sa 30W+, pošto smo imali priliku da vidimo telefone koji se u potpunosti napune za pola sata, kao na primer OnePlus 8T. Pogledajte telefone čija baterija najduže traje!
Više sigurnosnih zakrpa
Kompanija Google je obećala trogodišnju podršku za Pixel telefone, Samsung se pridružio tom izabranom klubu, te će njihovi Android uređaji imati podršku minimum tri godine. U ovom segmentu je perfektna i kompanija Nokia. Ipak, postoje i negativni primeri kao što je OnePlus koji je imao samo jednu zakrpu za Nord N10 i N100 telefone, kao i Edge Plus uređaj Motorole.
Sve veće cene premijum telefona
Xiaomi, Realme i OnePlus su u 2020. godini znatno povećali cene svojih najboljih telefona u odnosu na prethodnike. Razlog za to je veća cena premijum silikonskih čipova, ali poprilično je razočaravajuće kada uzmete u obzir da su pojedine kompanije smanjile cenu svojih uređaja, ili ponudile telefone sa premijum funkcijama po pristupačnijoj ceni.
Kvalitet, a ne kvantitet
Još jedna boljka kompanije Xiaomi koja je imala sedam ili osam varijacija Redmi 9 telefona, da li je zaista istih toliko potrebno? Xiaomi je isto tako ponudio veliki broj uređaji sa oznakom Mi 10, a čini se da su preterali i sa Pocco telefonima.
Telefoni bez punjača i slušalica
Kompanija Apple je negativno šokirala industriju mobilnih telefona kada su izbacili slušalice i punjač iz paketa iPhone 12 telefona. Glavni razlozi, kako ističu iz te kompanije, su očuvanje prirode i to što korisnici imaju veliki broj punjača?! Ubrzo su konkurentske kompanije počele da se rugaju ovakvoj odluci kompanije Apple, a kako stvari stoje, upravo će to biti trend u narednoj godini, te tako možemo videti da će već pojedini Android telefoni dolaziti bez punjača, počev od kompanije Xiaomi!
Šta biste vi hteli da ostane u 2020. godini?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo / Android Authority)