Sony u Srbiji i velikom delu Evrope više nije dostupan, pa je najveći rast cena u našem regionu imala kineska kompanija Xiaomi.
Prošlo je nekoliko godina od kada su premijum mobilni telefoni prošli granicu od 1.000 evra, po tom pitanju naša zemlja zaista prednjači.
Stiče se utisak da se svake godine povećavaju cene, da li je to slučaj i sa 2020. godinom?
Rezultati su interesantni, poslovni model se kod pojedinih kompanija promenio, tako je iPhone 12 ukinuo slušalice i punjač, sve kako bi smanjili cenu svog uređaja. Ipak, realnost je nešto drugačija.
Prosečna cena premijum telefona se povećala za više od 100 dolara, dok ona nešto niža klasa je zabeležila porast u ceni od 15 dolara. Razlog za veću cenu telefona može da se nađe u tome što je ove godine 5G stupio na scenu u pojedinim zemljama. Očigledno da je 5G povećao i cene, ali i performans uređaja.
Prema ovom istraživanju prosečna cena Xiaomi Mi modela u 2020. godini porasla je za čak 190 dolara, što je više od bilo kojeg drugog proizvođača telefona zvanično dostupnog kod nas. Ovo je prosečan porast cena, dok je u premijum segmentu cena Xiaomi Mi telefona uzletela za 254 dolara!
Ipak, Samsung i pojedini brendovi su u svoj ekosistem dodali i priuštivije telefone. Tako su kompanije LG i Google smanjile moć svojih uređaja, kako bi potencijalnim mušterijama pružile znatno manju cenu. Ova godina će ostati upamćena i po raznolikijim cenama, u odnosnu na prethodnu. Stiče se utisak da su kompanije povećale cene svojih uređaja, ali su pronašli način kako da izbalansiraju iste.
Tako su Galaxy S telefoni pristupačniji nego ranije, ponajviše zahvaljujući modelu Galaxy S20 FE. On je ujedno i jeftiniji od telefona kao što je Galaxy S10e. Ipak, Galaxy Note serija je nešto skuplja, te ste za Note 20 trebali da izdvojite 20 dolara više u odnosu na Note 10. OnePlus 8 i 8 Pro koštaju 40$, odnosno 140$ više u odnosu na svoje prethodnike. Isto tako OnePlus 8T košta 150 dolara više nego 7T. I Xiaomi je izabacivao skuplje telefone u odnosu na prošlu godinu. Najveći rast u ceni je imala kompanija Sony, sa razlikom od čak 250 dolara!
Apple je ostavio iste cene kao i kod prošlogodišnjeg modela, ali smo napomenuli da su izbacili slušalice i punjač, što košta više od 50 dolara. Google je sa Pixel 5 napravio priuštiviji telefon u odnosu na Pixel 4 i Pixel 4 XL, baš kao i LG sa modelom Velvet koji je jeftiniji u odnosu na G8 i G8X.
Pa da li su telefoni poskupeli? I jesu i nisu, komplikovana je situacija. Nastavljen je trend sa povećanjem cene, ali to je primetno kod premijum uređaja. Jedan takav telefon sa 5G podrškom košta više od 1.000 dolara. Ipak, proizvođači se trude da ponude mušterijama i jeftinije uređaje.
Dominacija Pro, Max, Mini, Ultra i drugih varijaca, pokazuje i visoku ponudu na tržištu koju proizvođači pokušavaju da pokriju. Isto tako se čini da su i najpopularnije kompanije na tržištu poslušale svoje mušterije kojima je previše da plaćaju po 1.000 dolara za uređaj, te smo tako dobili telefone kao što su iPhone 12 Mini i S20 FE.
Utisak je da je 2020. godina donela veliku ponudu, od Android telefona koji koštaju manje od 150 evra, do premijum uređaja koji koštaju i više od 1.500 evra, što znači da svako može da nađe telefon po meri svog džepa!
Da li ste vi ove godine sebe častili telefonom?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo / Android Authority)