Stiže 6G!

LANSIRANI 6G SATELITI: Internet iz svemira, mreža bez baznih stanica i nezamisliva brzina svih konekcija! (FOTO, VIDEO)

Kina je uspešno lansirala u svemir prvi 6G satelit na svetu, kako bi testirala novu mobilnu tehnologiju.

Iz Satelitskog lansirnog centra Taijuan u provinciji Šansi lansirano je još 12 satelita, preneo je BBC.

Biće testirana tehnologija velike brzine, koja će biti jedan od osnovnih elemenata komunikacija šeste generacije, a teorijske brzine su u Kini već odavno izračunate.

Satelit, takođe, nosi tehnologiju, koja će se koristiti za praćenje uništavanja useva i sprečavanje šumskih požara. Satelit 6G bio je među tri kineska satelita, koja su uspešno lansirana u orbitu, zajedno sa 10 komercijalnih satelita za daljinsko očitavanje koje je razvila argentinska kompanija Satelogic, preneli su mediji.

Kinezi su već javno objavili da su počeli sa razvojem 6G tehnologije, a sad imamo i prve konkretne podatke o tome dokle je taj razvoj stigao. U razvoj 6G mreža uključeno je Ministarstvo nauke i tehnologije Kine, koje veruje da će brzine 6G mreža biti oko OSAM HILJADA PUTA veće, nego što su sadašnje brzine 5G mreže. Neke od sada poznatih karakteristika, koje su objavljene, možete da pogledate u galeriji na početku teksta, a na 6G mreži već rade Huawei, Samsung i Xiaomi, između ostalih kompanija iz domena mobilne i internet tehnologije.

Prevedeno u razumljiviji jezik, u brojke, 6G mreže trebalo bi da dostignu fascinantnu brzinu prenosa podataka od jednog terabajta po sekundi - 1 TB/s! S obzirom na to da bi 5G mreža trebalo da donese potpuno nov sistem povezivanja sa Internet of Things, odnosno Internetom stvari i uređajima oko nas, jasno je da će 6G ponovo doneti novu platformu povezanih uređaja, samo još da otkrijemo - koju!

Ipak, lepo je znati da nas čeka bliska budućnost u kojoj ćemo 4K film, odnosno između 40 i 50 njih odjednom moći da preuzmemo u jednoj sekundi, zar ne?!

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

6G mreža predviđanja do 2030. godine video (MobIT)
Izvor: University of Oulu