Najnoviji trend uzrokovan koronavirusom.
Virtuelna sudnica je trebala da bude solucija za ionako zagušen pravni sistem u Nigeriji.
Umesto toga, ona je iskorišćena da se osudi jedan čovek na smrt!
Ceo svet je ostao šokiran 4. maja kada je jedan Nigerijac postao prvi čovek koji je osuđen na smrt preko virtuelnog sastanka koji se održao na Zoom-u. Suđenje je trajalo veoma kratko, a ubrzo su procurile fotografije osuđenika Olalekan Hameda (35), koji se iz zatvora pridružio pozivu, a deluje da je bio sam. Izgledao je mirno, dok je presuda propraćena bez mnogo pažnje. Dva dana pred presudu, putem Twitter-a se pojavio link ovog poziva koji je prošao neopaženo. Nigerijci su tada izašli iz karantina koji je trajao pet nedelja, zbog pandemije koronavirusa. Poverenje u sudski proces u toj zemlji je bio na mnogo većem nivou u odnosu na pre 21. godinu, kada nije bilo demokratije u Nigeriji, ali smrtne presude su i dalje jedna od gorućih pitanja.
Olalekanovo suđenje je počelo pre dve godine. On je 2018. godine radio kao vozač kako bi platio školovanje, da bi potom bio uhapšen za krađu i ubistvo nakon što je optužen da je krao od svog šefa, a potom je ubio njegovu majku. Dva dana pred hapšenje, njegov brat je otkrio da je Olalekan diplomirao na Nacionalnom Institutu za marketing, te da je planirao da nađe posao u tom polju.
Slučaj nije privukao veliku pažnju medija, niti javnog mnjenja, a 30. marta ove godine je Nigerija počela da zatvara gradove zbog pandemije kroonavirusa. Sve se promenilo 3. maja kada je njegov brat dobio poziv od advokata koji mu je saopštio da će suđenje biti narednog dana, ta odluka je došla kada je tamošnja vlada ublažila mere karantina, prenosi Rest of World.
Čak ni na dan suđenja, vest da se održava suđenje preko Zoom-a nije postala viralna, jedino su se oglašavali advokati putem svojih Twitter naloga gde su podelili svoj username i šifru svim zainteresovanima, ali uopšte nije bilo medijske pažnje, sve dok TransparencIT nije podelio fotografiju ovog suđenja.
Mišljenja su bila podeljena, neki advokati su pohvalili ovakav potez, jer su smatrali da optuženi imaju brži pristup pravdi. Samo nekoliko dana nakon presude u Nigeriji, isti slučaj se dogodio i u Maleziji, prenosi Al Džazira. Tamošnji sud je osudio optuženika na smrt pošto se bavio krijumčarenjem droge.
Da li ste vi za ili protiv online sudnice?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.