Nikakva tajna

RASKRINKANA TEORIJA ZAVERE: Prate žene uz pomoć ČIPOVA u donjem vešu!?

Neverovatna priča započela je "život" pre nekoliko meseci na internetu, a gde bi drugo!

Izvor: Guliver/Getty images, Noam Galai/Stringer

Internet i društvene mreže preplavljene su teorijama zavere, koje se šire brzinom munje, a umeju da budu toliko komplikovane i temeljne da je ljudima ponekad teško da razlikuju istinu od laži.

Jedna od poslednjih glasi da kompanija Victoria’s Secret prati žene, koje nose njihov donji veš, uz pomoć specijalno ugrađenih čipova!

Pre nekoliko meseci, neverovatna priča započela je “život” na društvenim mrežama, poput TikTok, Facebook i drugih, a u poslednje vreme pojavila se i na YouTube platformi. Pojedini teoretičari zavere tvrde da donji veš poznate kompanije ima i “oznake za seks-trafiking”?!

Priča je otišla toliko daleko da su morali da reaguju i iz Victoria’s Secret-a. Saopšteno je da se u njihov veš ne ugrađuju nikakvi misteriozni čipovi, već da su to RFID oznake, koje služe za očitavanje sa skenera. Takve oznake su česte u modnoj industriji i kompanije ih koriste u interne svrhe - kako bi pratile i upravljale inventarom i stanjem u skladištima. Uz to, sve više brendova koristi ih u borbi protiv falsifikata, jer RFID oznake mogu da potvrde poreklo garderobe.

RFID oznake na donjem vešu jednostavno su vidljivije, jer je na njemu manje materijala, nego na kaputima, pantalonama, majicama i drugim odevnim komadima, koji nisu intimni.

Ova tehnologija osigurava vrhunsko iskustvo u trgovini i omogućava dostupnost proizvoda našim klijentima”, komentarišu iz kompanije sve brojnije glasine o njihovom, navodnom, praćenju žena putem čipova.

Da je cela ova priča lažna potvrdio je i čuveni sajt SNOPES, koji je isto učinio i za 5G mrežu, koja je navodno ubila stotine ptica, koje su potom “mrtve padale s neba“ - a nije, u pitanju je bio otrov, koji su ptice pojele na obližnjem polju. SNOPES sajt poznat je po raskrinkavanju teorija zavera, ali i po borbi sa lažnim vestima na društvenim mrežama.

U Srbiji odnedavno postoji sistem za proveru i oznaku lažnih vesti na Facebook mreži, kako bi se sprečilo širenje takvog sadržaja dalje, a diskreditovale stranice, koje to čine.

Koje teorije zavere su sve stigle do vas? Verujete li im?

Victoria's Secret Show 2017 Shanghai
Izvor: YouTube/FTV

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Objektiv.rs / MONDO)