Preminuo je američki naučnik i tvorac piksela, poznat i po rečenici da "Bil Gejts ne bi bio to što jeste, da nije bilo mene"…
Rasel Kirš, kompjuterski naučnik i izumitelj, preminuo je u 91. godini.
On je zaslužan za pronalazak piksela, ali i za skeniranje prve fotografije na svetu.
Kirš je rođen 1929. godine na Menhetnu, a ceo svoj radni vek proveo je na Nacionalnom institutu za nauku i tehnologiju u SAD. Pikseli, digitalne tačke, koje se koriste i danas za prikazivanje fotografija, video-snimaka i svega ostalog na ekranima svih uređaja, pa i telefona i računara, nisu bili "velika stvar" 1957. godine, kad je Kirš stvorio malu, crno-belu digitalnu fotografiju svog tek rođenog sina.
To je bila jedna od prvih ikad računarski skeniranih fotografija, a sad je u kolekciji Portland art muzeja.
Kiršov rad postavio je temelje za satelitske snimke, CT (odnosno medicinsko skeniranje), virtuelnu stvarnost i Facebook, a pisao je do 2010. godine i za Science News. Ta prva "kvadratna" fotografija, inače, imala je sve ukupno oko 31.000 piksela. Poređenja radi, danas telefoni prave video-snimke i fotografije od oko 12 miliona piksela.
Bez Kiršovog rada, danas bi bile nezamislive društvene mreže, koje služe za deljenje video-snimaka i fotografija, koje danas imaju na milijarde korisnika.
Pamte se posebno dve njegove rečenice, a obe su iz intervjua 2007. godine koji je dao listu Oregonian. "Sve što sam ikada stvorio je javno dobro" i još čuvenija "Bil Gejts ne bi bio to što jeste, da nije bilo mene".
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(B92 / MONOD)