I dok američki predsednik redom piše zabrane ZTE, Huawei, TikTok, WeChat… bude se američke kompanije i građani, koji se s tim ne slažu.
Trampova administracija, na čelu sa samim predsednikom, već je bez istrage i rezultata proglasila kinesku kompaniju Huawei nacionalnom bezbednošću.
I ne samo to, američki državni sekretar upravo putuje Evropom i zahteva od EU država da potpišu dokument, kojim će se obavezati da koriste samo opremu, koju odobre NATO, Pentagon, SAD i njihovi saveznici.
Osim toga, Tramp je pripretio da će, ako se TikTok ne proda do 15. septembra američkoj firmi, zabraniti toj aplikaciji da postoji u SAD, Kanadi, Australiji i na Novom Zelandu, a pritisak na evropske sledbenike američke politike već je počeo. Nakon toga usledilo je i upozorenje Trampa lično, početkom avgusta, da se zabrani i WeChat aplikacija, koja je, takođe iz Kine i globalno je jedna od najpopularnijih aplikacija ikad, iza koje stoji jedna od najvećih kineskih i svetskih kompanija Tencent.
I dok američke kompanije, posebno u slučaju zabrane poslovanja sa Huawei kompanijom gube milijarde dolara i dovijaju se na različite načine da to poslovanje nekako nastave, moguća i vrlo realna zabrana WeChat aplikacije prelila je čašu, pa su se najveće američke kompanije konačno oglasile i stale na stranu protiv zabranjivanja.
Disney, Apple, Walmart, Ford i mnoge druge američke kompanije izrazile su svoju ozbiljnu zabrinutost mogućom zabranom WeChat aplikacije, preneo je The Wall Street Journal. Kompanije se ne bore samo protiv zabrane, kao takve, nego se prvenstveno boje za svoje poslovanje, koje je dovedeno u pitanje ovakvim Trampovim potezom. Kompanija Disney preko svojih predstavnika kontaktirala je direktno Belu kuću, pozivajući zvaničnike da obustave bilo kakvu zabranu WeChat aplikacije, jer će do drastično uticati na pad poslovanja te kompanije.
Donald Tramp je potpisao naredbu, kojom se zabranjuje bilo kakva vrsta poslovanja i transakcija američkih firmi i pojedinaca direktno ili indirektno sa WeChat kompanijom. Disney je reagovao odmah nakon toga, a zatim i Apple, Walmart, Ford i makar još 10 velikih američkih kompanija.
WeChat je u vlasništvu Tencent kompanije iz Kine, koja nije samo biznis subjekat, nego je u toj zemlji, u Aziji i širom sveta odgovorna za održavanje različitih platformi za plaćanje, e-poslovanje, marketing i druge internet i zemaljske poslove u kojima učestvuju i američke firme. Ukoliko Apple bude morao da skine WeChat iz AppStore prodavnice - biće to mnogo veći udarac za iPhone i Apple, jer korisnici neće imati odakle da koriste najpopularniju aplikaciju preko koje se ne samo dopisuju i pozivaju, nego i vrše plaćanje i drugo poslovanje. iPhone bez WeChat aplikacije u Kini i dobrom delu Azije postaće ne baš bezvredan, ali svakako mnogo manje privlačan korisnicima, od telefona, koji ima WeChat.
The Verge je problem, koji bi Apple imao sa izostankom WeChat aplikacije u AppStore-u opisao kao drastično veći, nego što je kompaniji Huawei bez Google aplikacija, za šta se kineska kompanija očigledno snašla vrlo dobro… Prema istraživanju, koje je objavila PhoneArena, protiv američke zabrane TikTok aplikacije trenutno je najmanje 64% ispitanih američkih građana.
Šta vi mislite o svemu ovome?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.