Pogledajte šta nam zanimljivo donosi 6G mreža!
6G? Ne, ne radi se o grešci u kucanju.
Iako je 5G tehnologija tek sad aktuelna, u nekoliko tehnoloških kompanija već se radi na šestoj generaciji mobilnih mreža - Ericsson, Xiaomi, Huawei i Samsung.
Imali smo priču kompanije Huawei, a sad je stigao Samsung-ov dokument u kome su na 46 strana izložene sposobnosti i potencijalne primene ove mreže. Mnoge od njih, jula 2020. godine, deluju kao lista želja nekog ljubitelja naučne fantastike. Međutim, pošto je najranija komercijalizacija previđena za 2028. godinu (ona masovna za 2030.), sve je moguće...
Dve krucijalne karakteristike koje se ističu su brzina protoka i latencija, odnosno kašnjenje mreže tj. reakcije, po kojima bi nova mreža ozbiljno “šila” čak i 5G, koji se diči ovim stvarima. Maksimalan protok koji bi 6G mreža u teoriji mogla da dostigne je 1 terabit po sekundi, što je čak 50 puta jače od 5G uz latenciju manju od 0,1 milisekunde (kod 5G ona je od pet do 10 milisekundi na dosadašnjim mrežama). U slučaju korisnika, brzina preuzimanja podataka iznosila bi 1 gigabit po sekundi. Kao što šema na kojoj su upoređeni 5 i 6 G kazuje, pouzdanost je takođe znatno veća.
Kuda sa ovom tehnologijom?
Prema Samsung proračunima, tri primene su očigledne - industrijska automatizacija, složene robotizovane operacije na daljinu i efikasniji odgovor na vanredne situacije.
Oblast u kojima bi 6G mreža mogla da bude korisna je istinski verodostojan XR (extended reality). Pojam podrazumeva kombinaciju proširene tj. dopunjene stvarnosti i virtuelne realnosti u visokoj rezoluciji od čak 16K i to u realnom vremenu!
Još dve tehnologije, koja bi iz naučne fantastike mogle u svakodnevni život zahvaljujući 6G su hologrami sagovornika u realnoj veličini (reakcije u realnom vremenu) i digitalne replike ljudi i objekata najrazličitijih dimenzija, objašnjava SK.
Šta vi očekujete od 6G mreže?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.