Na prvoj onlajn konferenciji posvećenoj sajber bezbednosti u doba virusa korona otkrili smo i da li bi trebalo da prestanemo da koristimo ZOOM.
Kompanija Kaspersky održala je prvu onlajn konferenciju u vreme virusa korona na temu pretnji i aplikacija, koje koristimo tokom ostanka kod kuće.
Među 20 zemalja iz sveta bila je i Srbija, a MONDO MobIT je, kao predstavnik naše zemlje, postavio pitanje o ZOOM aplikaciji, o čijoj bezbednosti smo pisali i na našim stranicama već nekoliko puta.
Ovih dana mnogo se priča o tome koliko je jedan od najpopularnijih alata za onlajn komunikaciju i video konferencije, ZOOM, bezbedan.
Stručnjaci Kaspersky kompanije smatraju da je ZOOM vrlo napredovao kad je zaštita bezbednosti u pitanju i da treba slediti neka osnovna bezbednosna pravila, kako do proboja bezbednosti ne bi došlo. “ZOOM je sasvim OK koristiti u školama, za svakodnevnu poslovnu komunikaciju, kao i za uobičajene sastanke, ali ne zaboravite da postavite lozinke na svoje konferencije. To će sprečiti neželjene goste, koji su ovih dana bili česta tema u vezi sa ZOOM-om“, rečeno je MONDU iz Kaspersky kompanije tokom konferencije.
S druge strane, za neke video tzv. super tajnih sastanaka ZOOM ne bi trebalo koristiti, kao uostalom nijedan drugi sličan alat, nego to obaviti na drugi način (verujemo uživo).
ZOOM je dosta bio iskorišćavan u smislu proboja bezbednosti u poslednje vreme, ali je aplikaciji značajno unapređena bezbednost i trebalo bi koristiti pravilna podešavanja, kako bi sve bilo bezbedno.
Kaspersky savetuje da dok ZOOM-irate činite to ovako:
- Koristite veb ZOOM klijent
- Ne preuzimajte ZOOM aplikacije osim u Play i AppStore prodavnicama
- Ne delite pozive za konferencije preko društvenih mreža
- Isključite pristup mikrofonu i kameri, osim kad su neophodni
- Omogućite opciju Waiting Room
- Prijavljujte se na ZOOM sa posebnom mejl adresom (ne ličnom, ne poslovnom)
- Zaštitite nalog zaštitom u dva koraka (autentifikacija u dva koraka).