Da li ste sigurni da znate ko je ispred kamere, koju gledate? Jeste li potpuno sigurni?!
To što je direktor Tesle iz bezbednosnih razloga zaposlenima u SpaceX i Tesla kompanijama još početkom meseca zabranio korišćenje popularnog ZOOM programa, nije ga sprečilo da se na kratko pojavi u toku jednog privatnog razgovora.
“Izgleda da sam upao na pogrešan sastanak”, rekao je nakon što je pozdravio iznenađene ZOOM učesnike.
Da se radilo o nekoj drugoj poznatoj faci, oni bi verovatno primetili da je u pitanju DEEPFAKE, ali pošto Ilon Mask i sam pravi karakteristične pauze dok govori, lažnjak je uspeo da ih prevari.
DeepFake je, inače prevara na internetu, koja se služi montiranjem lica jednog na lice drugih ljudi, oponašajući mimiku i pokrete lica. Na taj način, korišćenjem algoritama veštačke inteligencije i mašinskog učenja kreiraju se video zapisi, koji nisu autentični i sve ih je teže prozreti zbog sve uspešnijeg nivoa lažiranja.
DeepFake se koristi posebno u industriji filmova za odrasle tako što se tamošnjim glumicama umesto lica montiraju lica poznatih holivudskih glumica i drugih aktuelnih ličnosti, ne samo ženskih, naravno.
Programer Ali Aliev, iskoristio je open-source kôd iz ovog priručnika da napravi Avatarify program, koji u realnom vremenu primenjuje pokrete lica iz kadra web kamere na statičnu fotografiju - bilo koga!
U drugom video snimku, autor prikazuje demo ovog softvera i kako radi na delu. Kao što vidimo, do besprekornog učinka ima još da se radi, objašnjava SK, ali budućnost gde uz malo resursa GPU-a nećemo biti sigurni s kim razgovaramo putem interneta - sve je bliža…